Premiér Sobotka: Lepších výsledků se podařilo dosáhnout jen v předkrizových letech

5. 1. 2016 20:42

Komentář předsedy vlády B. Sobotky k plnění státního rozpočtu 2015:

Premiér Sobotka: Lepších výsledků se podařilo dosáhnout jen v předkrizových letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jsem rád, že vláda úspěšně plní svůj závazek a daří se nám postupně snižovat deficit státního rozpočtu. To dokládají dnes zveřejněné výsledky plnění státního rozpočtu za rok 2015.

Deficit se nám v minulém roce podařilo snížit meziročně o 15 miliard korun. Ve srovnání se schváleným rozpočtem je nižší dokonce o 37,2 miliardy korun. Lepších výsledků než loni se podařilo dosáhnout jen v předkrizových letech!

Zavázali jsme se, že rozpočet bude výrazně proinvestiční, a své sliby jsme splnili. Celkové investiční výdaje byly loni 176,2 miliardy korun, což je o bezmála 65 miliard korun více než v roce 2014. To považuji za obzvláště důležitý výsledek, protože investiční aktivita, směrovaná zejména do infrastruktury, patří mezi hlavní priority současné vlády a budeme v ní pokračovat i v roce letošním. Loňský rok nám ukázal, že vládní investiční aktivita s sebou přináší i výrazný růst investic v soukromé sféře.

Řada opatření současné vlády také spolu s příznivou hospodářskou situací v Evropě a ve světě přispěla k výraznému hospodářskému růstu, v němž jsme se ocitli na špici EU. To přineslo také výrazný růst daňového inkasa o 72,2 miliardy korun. Celkové příjmy se pak zvedly dokonce o 100,7 miliardy korun, na čemž má velký podíl zlepšení čerpání prostředků EU.

V oblasti výdajů se nám podařilo v řadě oblastí šetřit. Za důležitý považuji pokles prostředků na obsluhu státního dluhu. Tento dluh nás loni vyšel o bezmála tři miliardy korun levněji než v roce 2014. Díky velmi dobrému vývoji na trhu práce máme výraznou úsporu na podporách v nezaměstnanosti. Vyplatilo se na nich o téměř miliardu korun méně.

V důsledném plnění rozpočtových závazků budeme pokračovat i v letošním roce. Našim cílem je pokračovat jak ve snižování deficitu, tak v pokračování intenzivní proinvestiční politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Míth (ODS): Proč tak sílí volání po přímé demokracii a referendech?

21:00 Míth (ODS): Proč tak sílí volání po přímé demokracii a referendech?

Řekněme si to nahlas a bez příkras. Protože na Západě prožíváme už nejméně dvě dekády zradu vládnouc…