Premiér Sobotka: Nacisté Antonína Hampla utýrali, komunisté se ho pak pokusili vymazat z dějin

20.05.2016 12:07 | Zprávy

Před 74 lety zemřel v berlínském vězení sociální demokrat Antonín Hampl. Zemřel, protože se odmítl zpronevěřit svým ideálům. Zemřel, protože hájil a osobně symbolizoval svobodu, demokracii a svébytnost našeho národa.

Premiér Sobotka: Nacisté Antonína Hampla utýrali, komunisté se ho pak pokusili vymazat z dějin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Spolu s A. Němcem a V. Majerem byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších předsedů, kteří na pozadí dramatických událostí 20. století vedli Československou sociální demokracii. Jako zkušený odborář, parlamentní politik a čelný představitel tzv. Pětky se zásadním způsobem podílel na politickém životě první republiky. Také jeho zásluhou byla masarykovská ČSR pro mnohé státy v Evropě příkladem vyspělého právního státu, pověstného nejenom svojí demokracií, ale také rozvinutými systémy vzdělávání, zdravotního a sociálního zabezpečení.

Pro mne osobně byl Antonín Hampl vždy vzorem autentické a poctivé reformistické sociálně demokratické politiky. Byl umírněným a přitom mimořádně silným lídrem, který pevně vedl sociální demokraty v období konsolidace po odchodu komunistických radikálů. Vedl je i během těžkých chvil hospodářské krize a období kolem mnichovské dohody. Jeho krédem byla široká spolupráce demokratů všech národností. Usiloval o zlepšení a stabilizaci poměrů i v době druhé republiky, kdy se k moci dostaly vysloveně konzervativně pravicové a nacionalistické síly. Věrný svým sociálně demokratickým ideálům a zásadám zůstal doma i v době, kdy mnozí stejně exponovaní politici demokratického Československa volili často bezpečnější emigraci, a vstoupil bezprostředně po příchodu nacistů do řad odboje. Výrazně se zasloužil o navázání kontaktů mezi exilovou vládou v Londýně a protektorátní vládou Aloise Eliáše, taktéž hrdiny odboje, který byl ve stejném roce jako Antonín Hampl, nacisty odsouzen k smrti. Antonín Hampl byl za svoji odbojovou činnost zatčen a v roce 1941 převezen do věznice Moabit v Berlíně. Zde také, 17. května 1942, na následky fyzických a duševních útrap z opakovaného mučení, zemřel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Ursula von der Leyen by měla skončit

8:05 Dostálová (ANO): Ursula von der Leyen by měla skončit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von d…