Premiér Sobotka: Ochrana práv spotřebitelů potřebuje sjednotit zákonem

18. 9. 2017 11:46

Důslednější ochrana práv spotřebitelů byla jedním ze silných témat naší vlády. Podařilo se nám v této oblasti prosadit řadu konkrétních kroků, například novelizovat zákon o potravinách, o elektronických komunikacích, zaměřili jsme se na posilování práv zákazníků ve stále populárnějších e-shopech či na nekalé praktiky podomních prodejců, tzv. šmejdů.

Premiér Sobotka: Ochrana práv spotřebitelů potřebuje sjednotit zákonem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Ukázalo se však, že naše legislativa v oblasti ochrany spotřebitelských práv potřebuje hlubší úpravy. V současnosti ji řeší občanský zákoník, zákon o ochraně spotřebitele a také řada speciálních právních předpisů pro konkrétní oblast spotřebitelské problematiky. Důsledkem toho je vznik dvojkolejnosti, nejednotné terminologie a dalších negativních jevů, což vede ke slabší vymahatelnosti práva a k právní nejistotě.

Naše vláda se touto problematikou zabývala v prosinci loňského roku a uložila ministrům průmyslu a obchodu a spravedlnosti připravit základy pro vznik nového, komplexního spotřebitelského zákona, který všechny nešvary stávající právní úpravy odstraní. Jsem rád, že oba ministři úkol splnili a předložili kabinetu návrh věcného záměru zcela nového zákona o ochraně spotřebitele, který se stane základním kamenem ochrany práv spotřebitelů v ČR. Podobné spotřebitelské kodexy zavedly v poslední době i další evropské státy.

Obě dotčená ministerstva teď začnou pracovat na paragrafovaném znění. Nové vládě vzešlé z říjnových voleb by mělo být předloženo do 30. června 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.