Primátor Hřib: Byla vybrána důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného politika

14.03.2019 20:57

Promenáda v Riegrových sadech ponese jméno zavražděného primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze

Primátor Hřib: Byla vybrána důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

Počátkem letošního roku tragicky zemřel primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz. Na jeho památku primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib rozhodl o vytipování místa v Praze, které ponese jeho jméno. Po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničních věcí byla vybrána cesta v Riegrových sadech, která by nově měla nést název Promenáda Pawla Adamowicze.

Místopisná komise nyní připraví podklady pro projednání nového názvu Radou hl. m. Prahy. Zajímavostí je, že se v docházkové vzdálenosti od uvedené cesty na Vinohradech nacházejí také ulice Polská a Chopinova.

Během Adamowiczova řízení města byla na počest bývalého prezidenta České republiky Václava Havla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku Alejí Václava Havla. Adamowicz vyznával liberální hodnoty společnosti, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu. Pražský primátor Zdeněk Hřib říká: „Je mi ctí, že jsme se shodli právě na této promenádě v Riegrových sadech, ze kterých je malebný výhled na celou historickou a stověžatou Prahu, Petřínskou rozhlednu, Malou Stranu a Hradčany. Věřím, že byla vybrána dostatečně důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného liberálního politika a primátora města, který za sebou zanechal hluboký společenský a lidskoprávní odkaz.“

Nová primátorka Gdaňsku Aleksandra Dulkiewicz sama zdůraznila, že realizace politického odkazu Pawla Adamowicze je pro ni nesmírně důležitá. Spolupracovala s bývalým primátorem řadu let a chce, aby polské město nadále zůstalo skutečným společenstvím, v návaznosti na název jeho knihy Gdaňsk jako společenství. „Ceremoniální odhalení nové promenády je pak plánováno na 4. června, kdy uplyne rovných 30 let od zásadního volebního úspěchu polského demokratizačního hnutí Solidarita v tamním Sejmu. Rádi bychom při té příležitosti pozvali do Prahy jménem pana primátora Hřiba i novou gdaňskou primátorku,“ dodává Martin Churavý, vedoucí oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Magistrátu hl. m. Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Vážně zvažuji kandidaturu na předsedu KDU-ČSL

22:30 Jurečka (KDU-ČSL): Vážně zvažuji kandidaturu na předsedu KDU-ČSL

Potvrzení kandidatury na facebookovém profilu na post předsedy KDU-ČSL