Primátor Hřib: Datová platforma Golemio hraje roli v každodenním řízení chytrého města

5.8.2022 1:09 odp. | Tisková zpráva

Přípravy na mezinárodní událost Prague City Data Congress (PCDC), který se uskuteční v druhé polovině září v Praze, vrcholí.

Primátor Hřib: Datová platforma Golemio hraje roli v každodenním řízení chytrého města
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Letos se zaměří na klimatickou změnu a na příkladech z?oblastí dopravy a veřejného prostoru představí řadu inteligentních řešení, která využívají data v projektech na ochranu klimatu. Zájemci mají již nyní možnost se na akci zaregistrovat.

V pořadí čtvrtý ročník se bude konat ve dnech 19. a 20. září 2022 v pražském CAMPu. Formát akce, která i letos bude pro zájemce bezplatná a opět ji organizuje městská společnost Operátor ICT, bude připomínat spíše festival nebo think tank než klasickou konferenci. A to proto, aby nabídl dostatečný prostor jak pro odborné debaty, tak praktické workshopy nebo diskuse, do kterých se bude moci zapojit každý, koho téma zajímá. Do Prahy přijedou odborníci, kteří patří mezi současnou světovou špičku.

„Datová platforma Golemio je s trochou nadsázky pražský klenot 21. století. Hraje nezpochybnitelnou roli v každodenním řízení chytrého města. To se prokázalo zejména ve dvou bezprecedentních krizích, kterými jsme hlavní město provedli nebo provádíme. Díky Golemiu jsme mohli monitorovat počet lůžek v přeplněných nemocnicích, počty nakaženým onemocněním covid-19, počet nově příchozích uprchlíků, ale i klíčová data v řízení města v oblasti dotačních titulů, kontroly veřejných zakázek až po dopravní data o průjezdnosti městem,” řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

„Letošní ročník Prague City Data Congress jsme se rozhodli věnovat změně klimatu, která v celosvětovém měřítku již delší dobu rezonuje napříč obory. Praha se tak na dva dny stane jedinečným místem pro sdílení cenných poznatků. Špičky ve svém oboru na příkladech ukážou, jak vnímat a efektivně využívat velké množství dat, která mají moderní metropole k dispozici. Praha je díky datové platformě OICT Golemio má. Ze zkušenosti vím a věřím, že právě díky korektní interpretaci a práci s daty bývá moderní a chytré město takové, kde jeho vedení umí využívat správná data ve správný čas a ve správných souvislostech,“ uvedl ke kongresu generální ředitel OICT Tomáš Barczi.

Vedoucí datové platformy OICT Golemio Benedikt Kotmel, který stojí za zrodem PCDC, dodal: „Na celé akci si dáváme zvlášť záležet, protože chceme návštěvníkům kongresu nabídnout nejaktuálnější myšlenky a přístupy, jak chytře za pomoci dat rozhodovat, spravovat a řídit nejen město. Akcí chceme podpořit vzájemné setkání expertů s veřejností, které je letošní téma blízké. Praha za posledních pět let udělala obrovský posun v práci s daty. Tým, který vybudoval a soustavně rozvíjí datovou platformu OICT Golemio, pracuje přímo pro hlavní město Prahu. Zapojení vlastních datových expertů do městského rozhodování může být pro další města příkladem dobré praxe.“

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 21602 lidí

Ochutnávka z programu

V pondělí 19. září bude první den PCDC patřit například Thijsi Turelovi, programovému manažerovi v Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions (AMS Institute), a projektu Responsible Sensing Lab: Navrhování Smart City na základě evropských hodnot. Druhý den kongresu, v úterý 20. září, představí Laura Buettner z Kanceláře Senátu Svobodného a hanzovního města Hamburk, která je expertkou v oddělení IT a digitalizace, práci na vytváření a rozšiřování správy dat pro město Hamburk.

Registrace a program

Kongres bude v českém i v anglickém jazyce, pouze večerní hlavní přednášky (tzv. keynotes) budou v angličtině. Akce je zdarma, stačí se na ni jen zaregistrovat, a to prostřednictvím formuláře na webu kongresu ZDE.

Další informace najdou zájemci na oficiálním webu mezinárodního kongresu (ZDE) včetně pravidelně aktualizovaného programu a seznamu řečníků, anebo v newsletteru, který je pro zaregistrované připraven.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Zvyšování pokut je jedna věc

Ale jak chcete řešit mnohem důležitější věci, jako že jsou tu rizkový řidiči, ono dost rizikové je už i ježdění po českých silnicích, když jsou všude výmoly nebo fakt, že někdo si z pokut nebo vybodování hlavu neláme? Vy politici vše řešíte jen represivně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Chalánková: Náš návrh nejde proti digitalizaci a pokroku

23:02 Senátorka Chalánková: Náš návrh nejde proti digitalizaci a pokroku

Projev na 28. schůzi Senátu 10. srpna 2022 k zákonu o evidenci skutečných majitelů