Primátor Měřínský: Dotace mohou pomoci s lepším vzhledem domů

08.10.2021 5:35

Poputují také do vzdělávání i do srážkové vody

Primátor Měřínský: Dotace mohou pomoci s lepším vzhledem domů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Program, který přinese dotace na obnovu exteriérů památkově významných staveb na území Přerova, prošel dnes hlasováním rady města.

Anketa

Je Světlana Witowská dobrá moderátorka?

7%
93%
hlasovalo: 16001 lidí
Radní souhlasili i s dotací na environmentální vzdělávání a podpořili rovněž peníze na podporu využití srážkové vody. Do staveb má jít čtvrt milionu korun, do osvěty 850 tisíc a do srážkové vody taktéž čtvrt milionu. Hlasovat o návrhu musejí ještě zastupitelé.  

Exteriéry památkově významných přerovských staveb podporuje město už šestnáctým rokem. Oproti loňsku je ale částka navýšena o 50 tisíc. „Maximální výše jedné dotace je 80 tisíc, přičemž žadatel má povinnou 50procentní spoluúčast,“ upřesnil primátor města Petr Měřínský. Tento program dopomohl v letošním roce soukromým majitelům k tomu, aby opravili například vrata u domu na Horním náměstí, obnovili fasádu a vyměnili klempířské prvky u nemovitosti Pod Valy nebo upravili štítovou a přední stranu objektu na Masarykově náměstí.

Environmentální vzdělávání má ze třech schválených programů největší podporu, půjde do něj tři čtvrtě milionu korun a částka by měla být rozdělena následovně – 150 tisíc do environmentálních projektů, 50 tisíc na celoroční poradenskou a osvětovou činnost v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí, 300 tisíc do registrované záchranné nebo záchytné stanice pro handicapované živočichy se sídlem na území města, 350 tisíc na podporu přirozené biologické rozmanitosti a ekologické stability na území Přerova, včetně opatření příznivě ovlivňujících vodní režim.

Využití srážkové vody je nejmladším dotačním programem, město jej podporuje od roku 2020. „Pomýšlet na něj mohou úspěšní žadatelé o státní podporu v rámci programu Ministerstva životního prostředí "Dešťovka" – z přerovské kasy mají možnost dostat maximálně 35 tisíc korun,“ osvětlil vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. Do tohoto programu má jít o 50 tisíc korun méně nežli vloni, protože o dotaci v minulém roce nebyl příliš velký zájem – a částka se tak mohla přesunout na podporu exteriérů památkově významných staveb.

O všech třech programech pro rok 2022 budou v pondělí 25. října rozhodovat ještě zastupitelé.  Podrobné informace, včetně formulářů, pak budou zveřejněny na webových stránkách města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

6:27 Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

Komentář na facebookovém profilu ke spolupráci se Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj