Primátor Svoboda: Baba dostala dva interaktivní panely, informující o historii funkcionalistického sídliště

03.02.2024 20:03 | Tisková zpráva

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda slavnostně uvedl do provozu dva informační interaktivní panely s dotykovou obrazovkou, umístěné na nových zastávkách MHD U Matěje v Praze 6. Nacházejí se v blízkosti souboru funkcionalistických vil Osada Baba, jenž obdržel prestižní ocenění European Heritage Label. Jedná se o jediné dva dotykové interaktivní panely, určené k ryze informačnímu, a ne komerčnímu účelu.

Primátor Svoboda: Baba dostala dva interaktivní panely, informující o historii funkcionalistického sídliště
Foto: Hana Brožková
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda

Na dvou dvojjazyčných elektronických dotykových panelech na zastávce U Matěje se mohou návštěvníci dozvědět více o historii a současnosti Osady Baba a dalších funkcionalistických obytných souborech v Evropě, které byly postaveny v letech 1927 až 1932 v rámci projektu Werkbund. Na panelech je možné listovat obsahem webu baba1932.com, kde se všechny zajímavé informace o těchto unikátních sídlištích nacházejí.

„Moderní dotykové infopanely, které zde slavnostně uvádíme do provozu, v sobě skrývají přinejmenším tři poselství. Jednak tím hlavní město dává najevo, že chce podporovat využívání nových technologií. Především tím ale podtrhuje péči o památky a kulturní dědictví, v tomto případě o lokalitu Baba a její originální funkcionalistické budovy. A v neposlední řadě je to také důkazem úspěšné spolupráce Prahy s dalšími evropskými městy, zároveň tím také držíme krok s lídry projektu lokalit Werkbundu. Za připomenutí stojí také dobrá součinnost magistrátu a městských firem, v tomto případě odboru památkové péče a společnosti Technologie hlavního města Prahy,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Prestižní ocenění European Heritage Label neboli Označení Evropské dědictví získala Osada Baba v roce 2020. Toto mezinárodní uznání uděluje Evropská komise památkám, budovám, muzeím, archivům, dokumentům nebo událostem, které jsou považovány za milníky při vytváření dnešní Evropy. Spolu s Osadou Baba obdrželo ocenění pět dalších funkcionalistických obytných souborů Werkbundu v Evropě z let 1927 až 1932, které se nacházejí ve Stuttgartu, Brně, Vratislavi, Vídni a Curychu. Součástí plnění harmonogramu aktivit souvisejících s udělením ocenění EHL bylo mimo jiné umístění označení lokality a zajištění dostupných informací pro návštěvníky této výjimečné lokality.

Na základě iniciativy odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy byly vytvořeny výše zmíněné webové stránky a mobilní aplikace pro návštěvníky Baby. Ve spolupráci s Technologiemi hl. m. Prahy (THMP) se nyní podařila první realizace infosystému přímo v oceněné lokalitě. Podle Tomáše Novotného, místopředsedy představenstva THMP, se jedná o unikátní modifikaci displeje pro dotykové ovládání v rámci probíhající digitalizace městských zastávkových přístřešků.

Instalací dotykových infopanelů do nových zastávek MHD, které slouží výhradně k informovanosti veřejnosti v lokalitě, splnila Praha jednu z poměrně náročných aktivit plánovaných na rok 2023. V rámci jejich obsahu je také možné zhlédnout videoprezentaci, kterou vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

kritika

Dobrý den, možná ohledně založení nové frakce máte pravdu, ale na druhou stranu nemyslíte, že je dobře, že vznikne nějaká frakce, která bude kritická k tomu, co EU dělá? Že je kritika prospěšná, a že jsme v poslední době byli často svědky toho, jak špatné věci EU schvaluje, že nedomýšlí následky svý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Ubude dětí na ubytovnách, omezíme obchod s chudobou. Díky Ivanovi

13:02 Kocmanová (Piráti): Ubude dětí na ubytovnách, omezíme obchod s chudobou. Díky Ivanovi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.