Středeční schůzka s prvním náměstkem kyjevského starosty Mykolou Povoroznykem se týkala především probíhajícího konfliktu na Ukrajině a situace uprchlíků, kterých jen v Praze zůstává přes 120 tisíc.
Mykola Povoroznyk poděkoval primátorovi Bohuslavu Svobodovi za pomoc, kterou Praha poskytla uprchlíkům i jeho válkou zmítané zemi. Během zhruba hodinového rozhovoru také popsal, jak v uplynulém roce probíhaly ruské útoky na Kyjev a okolí, jaký dopad měly na obyvatele ukrajinské metropole i tamní infrastrukturu. „Pana prvního náměstka jsem ujistil, že naše podpora trvá. Nabídl jsem mu také jako dar medicínský materiál ze zásob města za více než 15 milionů korun,“ uvedl ke schůzce primátor Svoboda.
Praha se nyní soustředí především na začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti a poskytování asistence ve zdravotní, sociální a kulturní oblasti. K tomuto účelu slouží především Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU), které zůstává pod správou metropole, přesune se však na novou adresu na Arbesovo náměstí. Naopak Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které se zaměřuje na pomoc s úkony bezprostředně po příchodu uprchlíků, přechází od 1. dubna pod Ministerstvo vnitra ČR.
Ve čtvrtek přivítal pražský primátor ve své rezidenci čtyřčlennou delegaci z japonského Kjóta, které je od roku 1996 partnerským městem české metropole. Delegaci tvořili paní Sayoko Matsumoto (ředitelka projektu Do You Kyoto), paní Yatsuka Katoaka (manažerka programu IURC), paní Nozomi Shimazu (koordinátorka mezinárodní spolupráce města Kjóto) a pan Takeshi Terunama (ředitel Odboru mezinárodní spolupráce města Kjóto).
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV