Primátor Žbánek: Zlepšit situaci by mělo zavedení zóny C a D

12.11.2020 6:34 | Zprávy
autor: PV

Parkování v Olomouci? Návrh parkovací politiky postupuje do další fáze.

Primátor Žbánek: Zlepšit situaci by mělo zavedení zóny C a D
Foto: anoolomouc.cz
Popisek: Miroslav Žbánek

Jak, kde a za kolik se bude v Olomouci parkovat? S rozpracovaným návrhem Parkovací politiky města Olomouce, do něhož byly zahrnuty i podněty z několika veřejných setkání, se minulý týden seznámili olomoučtí radní. Ti nyní schválili předložený návrh rozdělení města na čtyři zóny a uložili zpracovatelům pokračovat v dopracování návrhu.

„Jedním z důvodů pro pořízení parkovací politiky jsou problémy s parkováním na sídlištích. Ta byla budována převážně v 70. a 80. letech minulého století pro zcela odlišný stupeň automobilizace,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek. „Dalším důvodem pro vypracování strategie jsou specifické podmínky v centru města a jeho nejbližším okolí, zejména na hranici zóny placeného parkování, kde nechává auta velké množství řidičů, kteří míří do centra a nechtějí za parkování platit. Z toho vzniká přetlak statické dopravy v těchto ulicích a logicky i nespokojenost rezidentů. Radnice chce situaci řešit koncepčně. „Zlepšit situaci by mělo pomoci zavedení zóny C v širším centru a rovněž navržená zóna D zahrnující sídliště,“ doplnil primátor.

Návrhu předcházela analýza současného stavu. Z ní vyplynulo, že v ulicích města běžně parkuje 22 tisíc vozidel, která mají k dispozici 24 tisíc legálních parkovacích míst. To by tedy čistě teoreticky mělo stačit, jenže ve skutečnosti neodpovídá lokalizace parkovacích ploch reálným požadavkům motoristů. Další věcí je, že do města denně přijíždí množství motoristů odjinud. Vybudování nových parkovacích ploch je nákladné a může být komplikované například z pohledu vlastnických vztahů, proto tedy jde o možnost až v dlouhodobém výhledu. Pro krátkodobý a střednědobý výhled je nutné pracovat se stávající kapacitou parkovišť.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …