Procházka (ANO): Kronika třetího městského obvodu je konečně kompletní

24.01.2023 11:30

V kronice třetího městského obvodu chybělo celých třicet let. Nyní je kompletní. Doplnit veškeré informace trvalo kronikářce zhruba rok. Aby události, které se za tu dobu staly, dohledala, trávila Anna Kocourková v knihovně celý den dvakrát v týdnu.

Procházka (ANO): Kronika třetího městského obvodu je konečně kompletní
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

„Bydlím v Útušicích a kroniku u nás v obci dělám už více než čtyřicet let. Ani mi jí nechtěli tenkrát svěřit, vedení obce mělo pocit, že jsem byla na takovou činnost příliš mladá, bylo mi 24 let. Když jsem se dozvěděla, že kronikáře shánějí, běžela jsem co nejrychleji na úřad, aby mě nikdo nepředběhl. Byla jsem naivní, nikdo kromě mě se tenkrát ani nepřihlásil,“ směje se svému nadšení paní Kocourková. 

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41956 lidí

Zápal pro kroniky ji ale nepustil dodnes. Proto, když ji starosta David Procházka před necelými dvěma lety oslovil se žádostí, zda by si nevzala na starost i kroniku centrálního plzeňského obvodu, neváhala. „Historie obvodu je pro nás velmi důležitá, proto jsem byl rád, že se paní Kocourková tohoto nelehkého úkolu ujala, a tak skvěle ho zvládla. Patří jí obrovský dík,“ říká starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

Obdiv nad provedenou prací vyjádřil také 1. místostarosta třetího městského obvodu Pavel Šrámek. „Paní Kocourková zvládla doplnit chybějící materiály během opravdu krátké doby a informace jsou v kronice kompletní, nechybí žádná důležitá událost,“ chválí Pavel Šrámek.

Práce to ale rozhodně nebyla snadná. „Protože ta kronika byla uložená někde v archivu, kde se našla, bylo na zvážení, jestli jí mají uložit, nebo ji dopracovat a vést jí dál. Zvítězila druhá možnost,“ vysvětluje Anna Kocourková.

Chybějících třicet let svou pílí již doplnila. Pracovní království si zřídila v suterénu úřadu městského obvodu, protože domů se s tolika výstřižky prostě nevešla. „Začala jsem shánět materiály na podzim roku 2021. Když se mi podařilo vše dohledat, pustila jsem se do samotného zpracování,“ popisuje postup práce kronikářka.

Pokračovala tak, jak byla kronika vedena dříve, tedy formou výstřižků z novin. K tomu ale doplnila historické zajímavosti. Například k článku o dokončení rekonstrukce Měšťanské besedy zpracovala i její historii. „Přiznám se, že to nebyl snadný úkol a kolikrát jsem si říkala, k čemu jsem se to upsala. Jak mi ale práce ubíhala od ruky a kronika se postupně plnila, tak jsem byla šťastná. Ten výsledek za to stojí,“ dodává Anna Kocourková.

Nyní začíná další etapu kroniky centrálního plzeňského obvodu, už ale se současným datem, tedy rokem 2023.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Golasowská (KDU-ČSL): Dítě nemá být předmětem obchodu

10:21 Golasowská (KDU-ČSL): Dítě nemá být předmětem obchodu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k petici Aliance pro rodinu.