Na demonstraci za svobodný Internet zorganizovanou Českou pirátskou stranou přišlo v sobotu 20. února podpořit síť bez cenzury a špehování i přes deštivou nepřízeň počasí přibližně šest set lidí. Akce začala na pražském Klárově a na zdejším pódiu se během první hodiny u mikrofonu vystřídalo několik odborníků na Internet, kteří vysvětlovali, jaká potenciální mračna se stahují nad svobodou slova a anonymitou ve virtuálním světě.
Piráti shrnuli možné hrozby v manifestu Tři kroky k obraně svobodného Internetu. Prvním předmětem kritiky se stal úmysl ministra financí Andreje Babiše změnit loterijní zákon a blokovat loterijní weby bez licence k provozu byznysu v ČR. Dále se opřeli do výroků ministra vnitra Milana Chovance. Ten poté, co hackeři nabourali emailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky, začal spekulovat o možnosti identifikace každého internetového uživatele. Téma anonymity na Internetu tak doprovázelo nekompromisní odmítnutí povinnosti Internetové občanky i diskutovaného zákazu šifrování. Třetím želízkem v ohni byl princip kriminalizace odkazování praktikovaný v ČR, jejíž následky teď zakouší i Pirátská strana stíhaná za provoz webu s odkazy www.sledujuserialy.cz. Odmítnutí výše jmenovaných jevů se zároveň stalo požadavky petice, kterou na místě podepsalo přes 300 lidí.
Demonstraci uváděl bývalý předseda strany a šéf jejího mediálního odboru Ivan Bartoš. U mikrofonu se vystřídala řada osobností českého kyberprostoru například spisovatel a novinář Ondřej Neff, který řekl, že ho současné cenzurní snahy vracejí do jeho mládí zrajícího za bývalého režimu, ředitel pro právní a legislativní záležitosti ve společnosti Seznam.cz Michal Feix, jenž zmínil, že cenzura nejen hrozí, ale už se v některých ohledech vlastně děje, přestože nemá žádný smysl a nic neřeší nebo Josef Bouška ze Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), který dodal, že Babišem plánovaná změna je protiústavní a za SPIR slíbil, že v případě jejího schválení podají stížnost k Ústavnímu soudu, za což si u publika vysloužil hlasitý potlesk. Projevy se nesly v rozhořčeném duchu, řečníci spojovali navrhované změny s totalitními režimy, oblíbeným příměrem byl i George Orwell a jeho román 1984. Na místě probíhala cenzurní dílna, v níž mohl každý začerňovat části textu ve skutečných kritických článcích tak, aby výsledek vyvolal u ministra spokojenost, rozdávaly se očíslované vytištěné „Internetové občanky ministra Chovance“ , díky nimž pak vylosovaní šťastlivci získali trička a zároveň se tal namístě spočítala celková účast. Karet se rozdalo 500. Na chystaný průvod si mohl každý vyrobit v rámci workshopů transparent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV