Profant (Piráti): Vládní novela zákona o odpadech nepovede k vypínání zahraničních e-shopů

04.11.2019 16:13 | Zprávy
autor: PV

Před rizikem varovali Ministerstvo životního prostředí Piráti.

Profant (Piráti): Vládní novela zákona o odpadech nepovede k vypínání zahraničních e-shopů
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Piráti v září upozornili Ministerstvo životního prostředí ČR na podle nich zbytečné rušení e-shopů v důsledku změn novely zákona o odpadech. Nyní ministerstvo předložilo vládě upravenou verzi této novely. Ta původní umožňovala úředníkům vydat nařízení o odpojení zahraničních e-shopů od internetu, pokud si nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků. Piráti před tímto paragrafem, který by vedl k cenzuře internetu, varovali. Dopisem se obrátili na ministra životního prostředí se žádostí o vysvětlení a konzultaci. Nová verze novely problematický paragraf neobsahuje.

Zákon původně počítal s tím, že pokud si e-shop nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků, bude k němu do 15 dnů od rozhodnutí Ministerstva pro životní prostředí ČR zamezen přístup z ČR a dojde k zablokování veškerých platebních transakcí. „Jsem rád, že došlo ze strany ministerstva k vyškrtnutí problematického paragrafu. Odpojovat celé e-shopy od internetu kvůli daňové administrativě v podobě poplatků v řádech jednotek až desítek korun by bylo velmi neadekvátní a šlo by jednoznačně o cenzuru internetu. Je to také malé vítězství pro české spotřebitele a firmy, kterým nebude hrozit, že by ztratili přístup k pro ně klíčovým produktům,” dodává pirátský poslanec Ondřej Profant.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.