Prokeš (SPD): Participativní rozpočet "Dáme na vás" rozděluje společnost

1. 12. 2018 10:54

Přes participační rozpočet www.damenavas.brno.cz rozděluje město miliony nedemokratickým způsobem.

Prokeš (SPD): Participativní rozpočet "Dáme na vás" rozděluje společnost
Foto: Archiv Leoše Prokeše
Popisek: Leoš Prokeš

Projekt „Dáme na Vás“ má nedemokratické způsoby v hlasování o realizaci daných projektů.

Když tento projekt vznikal, měl to být vstřícný krok města směrem k lidem, kteří chtějí aktivně řešit rozdělení finančních prostředků. S takovým způsobem mohu jen souhlasit, navíc je to způsob, jak naučit lidi více se zapojovat do dění ve své městské části a nebát se například využít místního referenda.

Rozdíl je však ten, že v referendu má každý volič pouze jeden hlas, a to kladný nebo záporný.A to je ten kámen úrazu. V projektu „Dáme na Vás“ máte 5 kladných hlasů a pouze 2 záporné. Jednomu projektu může dát až dva kladné hlasy nebo 1 hlas záporný. V praxi to vypadá tak, že se někdo rozhodne postavit před Vašim domovem např. skatepark a vy budete hlasovat proti, jelikož máte na to jakýkoliv svůj názor. Máte ale pouze jeden hlas, a naopak vzdálený soused bude nadšen, a bude hlasovat pro svými dvěma hlasy. Je jasné, jak asi dopadne výsledek.

To, že se město rozhodlo investovat každý rok nějaké ty drobné (letos to bylo 30 milionů v době, kdy nemáme domovy pro seniory, silnice a školky) je jedna věc, ale tohle není předmětem podstaty věci. Ono 30 milionů není moc, ale taky ne málo. Tyto peníze by měly být rozděleny do projektů, které jsou smyslné a hlavně demokraticky odhlasované.

Minulé vedení města na to mělo zcela opačný názor. "Participativní rozpočtování je jedním z prvků přímé demokracie." Velký propagátor projektu Tomáš Koláčný (Piráti) má nejspíš představu o přímé demokracii v této podobě. S tím však nejde souhlasit. Budu respektovat většinu, která bude hlasovat demokratickým způsobem, ale umělé navyšovaní hlasů je zvěrstvo, které nás vrací zpět do minulého režimu.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: V mezinárodním srovnání jsme díky dobře nastavenému programu skokanem desetiletí

5:28 Ministr Vojtěch: V mezinárodním srovnání jsme díky dobře nastavenému programu skokanem desetiletí

Komentář na facebookovém profilu k screeningu