Prokop (ANO): Jižní Město jako jeden velký domov důchodců?

09.04.2017 18:02

Jižní Město je se svými bezmála osmdesáti tisíci obyvateli šestou nejlidnatější pražskou částí. Pokud bychom k pražským čtvrtím přistupovali jako k samostatným městům, v celorepublikovém měření se tak Praha 11 nachází na šestnáctém místě.

Prokop (ANO): Jižní Město jako jeden velký domov důchodců?
Foto: ANO 2011
Popisek: Ondřej Prokop, radní Prahy 11 za hnutí ANO 2011

Celkový vývoj osidlování této lokality je velmi specifický, nejednalo se totiž o přirozený proces, ale o záměrné vybudování sídliště za minulého režimu, do kterého se během několika let nastěhovalo velké množství lidí. Pokud v roce 1970 na Jižním Městě bydlelo zhruba pět tisíc obyvatel, v roce 1991 populace dosahovala již hodnoty osmdesáti šesti tisíc.

Z toho důvodu je na místě zamyslet se nad věkovou strukturou obyvatel, jelikož se od ní samozřejmě odvíjí i celkové požadavky na služby, infrastrukturu a vybavenost. Tam, kde je převaha mladé populace, je potřeba zajistit například dostatek míst v mateřských školkách a základních školkách. Stárnoucí populace naopak vyžaduje lepší a dostupnější lékařskou péči, nebo domovy pro seniory. Jižní Město je přesně druhá varianta.

 

 

Nejpočetnější skupinou jsou lidé ve věku od šedesáti do sedmdesáti let a lidé ve středním věku od třiceti pěti do čtyřiceti čtyř let. Jedná se vlastně o obyvatele a jejich potomky, kteří se nastěhovali do Jižního Města před třiceti lety, usadili se zde a poté tu společně zestárli. Mladší věkové kategorie zaznamenaly velký propad, nicméně to kromě menšího příbytku obyvatel má jeden hlavní důvod: mladí lidé chtějí z Jižního Města pryč, protože tu bohužel není nic, co by vyhovovalo dynamickému a rychlému životnímu stylu.

 

Výsledkem toho je fakt, že podíl obyvatel ve věku šedesáti pěti let a více roste. A to závratným způsobem, dokonce nejrychleji ze všech částí Prahy. V roce 2004 byl podíl obyvatel v důchodovém věku 10,7%, v roce 2015, tedy po jedenácti letech, se podíl této skupiny zdvojnásobil. Jaké to bude v následujících letech, není těžké odhadnout. Z Jižního Města se může stát pražská čtvrť, ve které budou bydlet převážně senioři, a která nebude mít co nabídnout mladým rodinám. Ty už dnes víceméně preferují jiné lokality.

Co se s tím dá dělat? Co si o tomto problému myslíte Vy?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích