Ropková (SDPD): Operační program Praha – pól růstu ČR výrazně zvyšuje atraktivitu metropole

31.08.2017 18:22

Operační program Praha – pól růstu ČR nabírá v letošním roce na tempu a stává se tak ještě atraktivnějším pro velkou část žadatelů. Pražský magistrát totiž za tuto krátkou dobu vyhlásil celkem čtyři výzvy za téměř dvě miliardy korun a do konce roku jich plánuje dalších devět.

Ropková (SDPD): Operační program Praha – pól růstu ČR výrazně zvyšuje atraktivitu metropole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irena Ropková, radní hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiky

Škála oblastí, ze kterých mohou lidé žádat o podporu, je opravdu široká. Zahrnuje energetiku, dopravu, inovace, vědu, výzkum, sociální oblast a školství. Na všechny tyto oblasti jsou připraveny téměř čtyři miliardy korun.

Operační program Praha – pól růstu ČR otevře v letošním roce žadatelům celkem 13 výzev za necelé čtyři miliardy korun. Jedinečnou šanci žádat o finanční podporu tak mají například mateřské, základní, střední a vyšší školy. Program počítá jak s modernizací jejich zařízení a vybavení, tak s navýšením kapacit, a to zejména v mateřských školách a dětských skupinách s dětmi do tří let.

Školství: Nejúspěšnější a nejžádanější

Všeobecně výzvy týkající se školství patří mezi nejatraktivnější a nejúspěšnější. Letos na jaře Praha uzavřela dvě z nich, do kterých se přihlásil rekordní počet žadatelů. Ti si na modernizaci a vybavení škol a navýšení kapacit základního vzdělávání za účelem inkluze měli šanci rozdělit 700 milionů korun.

„Myslím, že peníze vložené do zvyšování kvality školství, jsou tou nejvhodnější investicí do budoucnosti nás všech. Finance z Operačního programu Praha – pól růstu, které putují na základě schválených projektů do oblasti vzdělávání, pomáhají mimo jiné navyšovat kapacity stávajících mateřských i základních škol. Dále díky nim modernizujeme vybavení jednotlivých učeben, aby se pro žáky vytvořily co nejlepší podmínky pro výuku,“ míní radní pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková.

Kromě dětí, studentů a pedagogických pracovníků se díky dotacím zvýší komfort i v městské veřejné dopravě. Řeč je o modernizaci eskalátorů a vzduchotechniky v síti metra na energeticky efektivní zařízení.

„Již brzy budou cestující v metru jezdit na energeticky úsporných eskalátorech a osvětlení ve Strahovském a Zlíchovském tunelu bude nejen pro město levnější, ale pro řidiče i bezpečnější. A bude-li vývoj příznivý, budou moci Pražané i návštěvníci v dohledné době parkovat na novém velkokapacitním P+R na Černém Mostě, což je vzhledem k dopravní situaci dobrá zpráva,“ objasnila Ropková s tím, že tato výzva je určená pro Prahu, pražský dopravní podnik, organizace založené Prahou a Technickou správou komunikací. Tyto instituce mohou své projekty předkládat do 31. července příštího roku.

Aktuálně: Ke dvěma stům realizovaných projektů

Skutečnost, že Operační program Praha – pól růstu ČR se stává pro žadatele velmi atraktivní, dokazuje i počet předložených projektů. „V první polovině letošního roku odbor evropských dotací pražského magistrátu ukončil 13 výzev, kde bylo vyčleněno téměř 4,6 miliardy korun. V těchto výzvách bylo předloženo celkem 323 žádostí o podporu. K dnešnímu dni se v našem programu realizuje již přes 170 projektů,“ shrnula radní.

Operační program Praha – pól růstu ČR byl schválen v červnu roku 2015 a v říjnu téhož roku byly vyhlášeny první výzvy. Od té doby vyhlásil odbor evropských fondů 29 výzev za 9,6 miliardy korun.

Více o Operačním programu Praha – pól růstu ČR najdete na webových stránkách ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

5:37 Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

Komentář na facebookovém profilu k vyslovení souhlasu poslaneckého klubu ANO s jednáním o koaliční v…