Rozvoral (SPD): Odmítáme návrh státního zastupitelství nasazovat odposlechy bez povolení soudu

12. 7. 2019 13:57

Projevy takzvané předsudečné nenávisti chtějí dokumentovat státní zastupitelství pomocí odposlechů bez povolení soudu.

Rozvoral (SPD): Odmítáme návrh státního zastupitelství nasazovat odposlechy bez povolení soudu
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Předsudečná nenávist byl připravovaný pojem sloužící ministerstvu vnitra k možnému potrestání osob, které se např. na sociálních sítích ohradí proti nelegální imigraci. Na tyto osoby by pak bylo možné nasadit odposlechy bez povolení soudu, jehož pravomoc převezme státní zastupitelství.

Hnutí SPD striktně odmítá návrh vedení státního zastupitelství, který požaduje, aby byl změněn trestní řád (zákon č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších změn a doplňků). Státní zastupitelství navrhuje, aby v případě hrozby teroristickým útokem nebo během něj mohlo nasadit domovní prohlídky a odposlechy ihned se souhlasem státního zástupce bez prvotního rozhodnutí soudu.

Současný stav platné legislativy k použití odposlechů je zcela vyhovující a respektuje svobodu a práva všech občanů, což je dáno Ústavou České republiky. Soudní moc je nezávislá na ostatních složkách státní moci a soudy poskytují ochranu práv všem občanům a rozhodují o vině a trestu, za respektování presumpce neviny. Na tom nechceme nic měnit a návrh státního zastupitelství vyplývající z jeho zveřejněné výroční zprávy považujeme za účelový.

Zprávu včetně příloh předložil státní zástupce odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství a současný prezident Unie státních zástupců Jan Lata pod názvem: „Zprávy o činnosti národního korespondenta pro boj proti terorismu a trestným činům spáchaným z nenávisti za rok 2018“. Autor konstatuje, že radikalizaci, šíření předsudečné nenávisti na internetu i terorismu je v ČR věnována maximální pozornost. Zpracovatelé Výroční zprávy tak cílí na občany, že výroky uveřejněné na internetu mohou být trestněprávně postižitelné a že již nyní lze zaznamenat nárůst počtu stíhaných resp. odsouzených osob za nenávistné trestné činy. Ve zprávě se uvádí, že nenávistné projevy, které byly dříve zaměřeny zejména vůči Romům, se částečně přesunuly vůči muslimům a imigrantům a nově směřují i vůči osobám, které se k přijímání a pomoci imigrantům stavějí vstřícně.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Zde se obávám pouze toho, aby se veškeré úsilí nezaměřovalo jen na monitorování osob, které se nějakým způsobem ohradí proti nelegálním islámským imigrantům. Obávám se také, aby cílem policie a státního zastupitelství nebylo prioritně vést databáze „pro ně zájmových osob“, u kterých budou permanentně sledovat jejich komunikaci. Dle mého názoru by se prioritní činnost orgánů činných v trestním řízení v rámci této problematiky měla zaměřit na úkony vedoucí k odhalení možných potenciálních pachatelů teroristických útoků a jejich příznivců a podporovatelů.     

Hnutí SPD zásadně odmítá návrh státního zastupitelství nasazovat odposlechy bez povolení soudu pro takzvané projevy předsudečné nenávisti. Je pro nás naprosto nepřijatelné šmírování občanů jen proto, že se nějakým způsobem ohradí proti nelegálním islámským imigrantům. V naší republice nechceme žádné islámské imigranty, což dáváme slušnou formou na vědomí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Konec „matů“ v Praze

22:24 Zelení: Konec „matů“ v Praze

Historický moment. 10. září 2020 večer schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy zákaz hracích automatů …