Rozvoral (SPD): Odmítáme omezování národní suverenity Polska a Maďarska ze strany EU!

25.02.2022 12:33 | Zprávy

Soudní dvůr Evropské unie zamítl minulý týden žalobu Maďarska a Polska na spojení právního státu a evropských fondů. Podle soudců v Lucemburku je podmíněnost čerpání peněz dodržováním principů právního státu v souladu s unijním právem.

Rozvoral (SPD): Odmítáme omezování národní suverenity Polska a Maďarska ze strany EU!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Evropská komise (EK) by po soudním verdiktu mohla Polsku a Maďarsku zablokovat miliardy eur ze strukturálních fondů EU, k čemuž už vyzvaly největší kluby v Evropském parlamentu s tím, aby EK začala toto pravidlo vymáhat bez odkladu. 

Hnutí SPD nesouhlasí s rozhodnutím Soudního dvora EU ve věci žaloby Maďarska a Polska, neboť zastáváme názor, že ústavní soudy jednotlivých suverénních členských zemí dohlížejí na dodržování zákonů nejvyšší právní síly, tedy národních ústav. Zabývají se proto i tématem národní suverenity a posuzují, zda je v ohrožení, či nikoli. Stejně je tomu i v České republice, kde neexistuje žádná vyšší instance než Ústavní soud, která by o případném porušení českého ústavního pořádku mohla rozhodnout. Podle čl. 83 Ústavy České republiky je Ústavní soud (ÚS) soudním orgánem ochrany ústavnosti, proto jsou nálezy ústavních soudů tak důležité a je třeba je respektovat a následovat.

Ve vztahu vymahatelnosti zákonů z EU zmíním dva zcela zásadní nálezy ve věci Lisabonské smlouvy (Pl. ÚS 19/08 ze dne 26. 11. 2008 a Pl. ÚS 29/09 ze dne 3. 11. 2009). Na základě těchto nálezů došel ÚS postupně k závěru, že i po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost Česká republika pořád zůstává suverénním a právně svrchovaným státem. Z pohledu českého ústavního práva totiž ústavní pořádek – tedy Ústava, Listina základních práv a svobod a další ústavní zákony – zůstávají základním a nejvyšším zákonem. Ústavní soud se tak pasuje do role vrcholného ochránce české ústavnosti, a to i proti eventuálním excesům unijních orgánů a evropského práva. V nálezu Lisabonské smlouvy se také dočteme, že český Ústavní soud hodlá přezkoumávat jako ultima ratio i to, zda se právní akty evropských orgánů drží v mezích pravomocí, které jim byly poskytnuty. Tím Ústavní soud fakticky řekl, že české ústavní právo je výše než právo EU a přisvojil si pravomoc přezkoumávat, zda nějaký právní akt EU nepřekročil hranice kompetencí propůjčených EU. Dokud bude český Ústavní soud poslední instancí pro interpretaci a ochranu ústavních předpisů, nemůže být narušena ani ohrožena suverenita České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Dovolte mi vyjádřit soustrast Danuši Nerudové

6:03 Dostál (Stačilo!): Dovolte mi vyjádřit soustrast Danuši Nerudové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k "utrpení" Danuše Nerudové za minulého režimu