Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

23.11.2024 8:05 | Monitoring

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na fakturách za elektřinu a plyn. Návrh opět počítá s nárůstem regulované složky, kterou určuje stát právě prostřednictvím ERÚ.

Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD zastává názor, že právě stát musí zasáhnout do stanovených položek za elektřinu a plyn pro naše občany. Z důvodu vysokých cen těchto komodit za období vládnutí Fialovy asociální vlády by měl stát pro občany nastavit takové formy pomoci, aby bez potíží pokryly náklady za odebrané energie. 

Ceny elektřiny v současné době jsou kvůli neschopnosti Fialovy vlády v České republice opět prakticky nejvyšší v Evropě. Češi tak platí aktuálně za elektřinu opět skoro nejvyšší ceny v celé Evropě, přestože jsme čistým vývozcem levné elektrické energie. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostatu. Za 1 kilowatthodinu elektřiny v první polovině roku 2024 platili čeští spotřebitelé v přepočtu 8,50 koruny, čímž se stala elektřina v České republice čtvrtou nejdražší v Evropě v těsném odstupu za Německem, Irskem a Dánskem, kde však mají občané těchto zemí mnohem vyšší příjmy než u nás.

Kdybychom ceny elektřiny přepočetli na takzvanou paritu kupní síly, tak by byla Česká republika státem s druhou nejdražší cenou elektřiny v Evropě za Kyprem. Do tohoto srovnání se plně promítá i skutečnost, že na rozdíl od vlád většiny evropských zemí Fialova vláda od loňského roku neposkytuje českým spotřebitelům, občanům ani firmám žádnou pomoc a podporu ohledně cen energií, ba naopak ještě svévolně zdražuje regulované složky jejich ceny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

13:09 Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku pravidel pro vstup na území USA