Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a politická účast v České republice

12.08.2017 7:34 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po budoucnosti přímé demokracie v ČR – mladí lidé následuje politická účast v České republice.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a politická účast v České republice
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Ve všech postkomunistických zemích byl přechod z nedemokratického režimu doprovázen zvýšenou politickou účastí občanů ve věcech veřejných, přesto je celkový počet ve srovnání s demokraciemi západní Evropy na nižším procentu. Politickou účast vykonávají občané v České republice především prostřednictvím voleb. Účast ve volbách není pro občany povinná. Největší volební účast pravidelně zaznamenávají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se ale od sametové revoluce postupně snižuje a v posledních volbách roku 2013 dosáhla úrovně 59,5% oprávněných voličů oproti 62,6% v roce 2010 a 64,5% v roce 2006. Prvních přímých voleb prezidenta republiky se v roce 2013 zúčastnilo 60,2% voličů. Nejméně voličů se naopak účastní voleb do Senátu Parlamentu ČR a do Evropského parlamentu. V posledních volbách do krajských zastupitelstev byla zaznamenána volební účast 34,6%.

Co se týče ostatních forem účasti na politickém životě, sledují čeští občané zejména politické diskuze v rozhlase a televizi, v menší míře se účastní politických mítinků a v ještě menší míře se stávají aktivními členy jednotlivých politických stran. Největšího významu, především mezi mladými občany, nabývá účast na politickém životě prostřednictvím sociálních sítí, kde se občané srocují ve skupinách. Mnoho aktivit, které se dostanou do povědomí široké veřejnosti, vzniklo právě prostřednictvím internetu, což je dáno velkým rozvojem internetové sítě v České republice.

Stručně řečeno: Čím více se lidé mohou podílet na zákonodárství a ovlivňovat politické dění přímou formou, tím více jsou informováni a tím větší je jejich účast.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Pane Rakušane, jste buď nevzdělanec, nebo lhář

8:19 Rajchl (PRO): Pane Rakušane, jste buď nevzdělanec, nebo lhář

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na debatu Víta Rakušana Bez cenzury