Rusnok: Vláda chce zmírnit povodňové škody v zemědělství

24.07.2013 17:48

Vláda schválila opatření ke zmírnění škod na zemědělském, lesním a státním vodohospodářském majetku.

Rusnok: Vláda chce zmírnit povodňové škody v zemědělství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Letošní červnové povodně způsobily významné škody na tomto majetku ve výši téměř 3,3 miliardy korun. Cílem návrhu je tak částečné zajištění finančních prostředků na zmírnění povodňových škod z rozpočtu Ministerstva zemědělství.

„Vláda se zabývala návrhem ministra zemědělství na finanční řešení zmírnění škod způsobených na státním vodohospodářském, zemědělském a lesním majetku v důsledku červnových povodní. Tento bod byl schválen,“ řekl premiér Jiří Rusnok.

Finanční pomoc ke zmírnění škod na státním vodohospodářském majetku bude ministerstvem zemědělství poskytnuta podle schváleného programového financování. Subjekty žádající o pomoc žádost doloží protokoly o skutečně zjištěných škodách.

K finančnímu řešení škod na zemědělském a lesním majetku budou potřebné konzultace s Evropskou komisí. Případné podpory vyplácené na zmírnění škod budou muset být notifikovány jako veřejná podpora. Lze předpokládat, že částečná finanční kompenzace škod bude mít odklad.

Prostředky na obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací, budou poskytovány na základě Strategií obnovy dotčených území, jejíž přípravu koordinuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Povodňová situace na území České republiky je podle ministra zemědělství Miroslava Tomana stále častěji se opakující jev, kterému nelze v plné míře zabránit. „Lze pouze zmírnit jejich dopady na životy a majetek obyvatel a následně rychle a efektivně odstranit následky způsobených škod,“ uvedl ministr Toman.

Posílení rozpočtové kapitoly je nutné

Odstranění povodňových škod nebude podle názoru ministerstva zemědělství možné bez posílení rozpočtové kapitoly resortu o částku 2 113 milionů korun. Ministerstvo zemědělství, ani poškozené subjekty totiž nedisponují dostatečnými finančními prostředky.

Požadovaná částka bude v případě schválení vládou rozdělena na povodňové škody na státním vodohospodářském majetku ve výši 1 350 milionů korun a na zemědělském majetku ve výši 735 milionů korun. K obnově lesů bude určeno 28 milionů korun.

„Důvodem tohoto spěchu je také potřeba, aby naši zemědělci a zpracovatelé dostali pokud možno v co nejkratším čase finanční prostředky, aby byli konkurenceschopní,“ poznamenal Miroslav Toman a dodal, že „Čerpání v roce 2013 dosáhne výše 690 mil. korun. V letech 2014 - 2015 pak bude čerpáno na povodňové škody a škody na rybářských zařízeních.“

Požadovanou částku podle Miroslava Tomana jeho resort získá z rozpočtové rezervy a ze zdrojů rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství.

Vedoucím úřadu vlády bude Radek Augustin

Vláda dnes také rozhodla o odvolání dosavadního vedoucího Úřadu vlády ČR a nově do této funkce jmenovala Radka Augustina.

„Pan Augustin je zkušený manažer veřejné správy, pracoval více než devět let jako projektový manažer na úrovni kraje, v Olomouckém kraji, v krajském úřadě, zabýval se i evropskými fondy. Je to člověk, kterého znám léta, a věřím, že tu funkci bude dělat dobře,“ řekl premiér Jiří Rusnok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Vážně zvažuji kandidaturu na předsedu KDU-ČSL

22:30 Jurečka (KDU-ČSL): Vážně zvažuji kandidaturu na předsedu KDU-ČSL

Potvrzení kandidatury na facebookovém profilu na post předsedy KDU-ČSL