Rychtecký (ČSSD): V ordinaci už provedli téměř šest set vyšetření

7. 2. 2019 14:32

Ordinace pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, která v Pardubicích funguje již třetím rokem, se osvědčila.

Rychtecký (ČSSD): V ordinaci už provedli téměř šest set vyšetření
Foto: pardubice.eu
Popisek: Jakub Rychtecký, ČSSD
reklama

Zájem o tuto službu během dvou let postupně vzrůstal, město se proto rozhodlo prodloužit smlouvu o spolupráci se společností MUDr. Radoslav Svoboda, s.r.o. o minimálně další dva roky a i v následujícím období její provoz podpořit dotací ve výši 200 000 korun, zdravotní úkony přitom hradí zdravotní pojišťovny.

„Lékařská péče na úrovni praktického lékaře pro tuto cílovou skupinu ve městě dlouhou dobu chyběla. Na základě zpětné vazby a dat, která máme k dispozici, lze konstatovat, že se projekt osvědčil a prohloubil spolupráci mezi zdravotníky, neziskovými organizacemi a sociálními pracovníky Magistrátu města Pardubic. Zajištěním preventivní lékařské péče i pro osoby ohrožené sociálním vyloučením jsme navíc naplnili jeden z projektů Komunitního plánovaní sociálních služeb města, jehož cílem mimo jiné je zkvalitnit životní úroveň osob, kterým jsou služby ordinace určeny. Ordinace má navíc fungovat jako jistý druh prevence proti šíření infekčních chorob,“ informuje náměstek pro sociální politiku a zdravotnictví Jakub Rychtecký.

Pomoc v ordinaci využilo přes 150 klientů a provedeno zde bylo téměř 600 vyšetření. Například v roce 2017 se počet vyšetření pohyboval kolem 230, za rok 2018 praktický lékař zaznamenal přes 350 vyšetření, nejčastěji spojených s potížemi s krevním tlakem, nachlazením nebo drobnými ranami.

Oproti předchozímu dvouletému období došlo k mírným úpravám v ordinačních hodinách. Místo třech hodin během dvou dnů v týdnu zde bude praktický lékař přítomen šest hodin v rámci jednoho dne – ve středu od 7:30 do 13:30 hodin. „V případě potřeby lékař poskytuje služby i v terénu formou návštěv. Další novinkou je také pořízení nového přístroje na měření a stanovení CRP, který určí přítomnost bakteriální či virové infekce. Ordinace je tedy vybavena tak, aby zde mohly být provedena veškerá základní vyšetření a pacienti nemuseli navštěvovat jiná specializovaná pracoviště,“ podotýká náměstek Rychtecký s tím, že měsíčně v ordinací ošetří 30 až 40 pacientů a 84 je jich zde zaregistrováno.

Ordinace byla zprovozněna v říjnu roku 2016 v ulici Jana Palacha 324/37 na Dukle, vedle SKP-Centra Pardubice, jež usiluje o sociální začlenění osob bez přístřeší. Pacient, který do ordinace přijde, nesmí být pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek a naopak může v centru využít hygienický servis. Ten mají klienti SKP-centra k dispozici po celou jeho otevírací dobu, ostatní pacienti mají možnost využít sprchy centra pouze za doprovodu pracovníka spolupracující organizace, a to jen ve středu od 7:00 do 9:00 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hannig (Rozumní): Život v teráriu

15:39 Hannig (Rozumní): Život v teráriu

Vážení přátelé. V zájmu našeho zdraví bychom se měli trochu od politiky oprostit.