STAN: Co přináší RUD malým obcím

23.12.2015 19:28

29. 8. 2012 byl podpisem prezidenta republiky završen legislativní proces, na jehož počátku byl návrh novely zákona o sdílení daní obcím, známý jako RUD (rozpočtové určení daní). Tento návrh podala skupina poslanců hnutí Starostové a nezávislí s podporou TOP 09 a jeho cílem bylo změnit a zjednodušit proces rozdělování daní obcím v situaci, kdy velká města měla několikanásobek příjmů na jednoho obyvatele než malé obce. Výsledkem bylo, že si obce vyjma Prahy, Brna, Ostravy a Plzně mohly přilepšit ročně o 12 miliard korun.

STAN: Co přináší RUD malým obcím
Foto: Redakce
Popisek: Starostové a nezávislí

Nový zákon vstoupil v platnost od 1. 1. 2013 a Josef Březka už se může podělit o konkrétní zkušenosti s jeho využitím. "Naše obec si každý rok k dosavadním 5,75 mil. sdílených daní může díky RUD připočíst dalších 2,6 mil., což rozhodně není málo. Zároveň z vyššími ročními příjmy se pro obec stávají přístupnější i investičně náročné akce", říká starosta a hned uvádí konkrétní příklad přímo z Borů. "Probíhala u nás druhá etapa budování nové kanalizace společně s intenzifikací ČOV a následovat mělo budování vodovodní sítě. Z celkových asi 80 mil. pokryly 50 mil. dotace, na zbytek si obec vzala úvěr. Bez vyšších vlastních příjmů bychom na úvěrové krytí zbytku náročných investic nedosáhli. Takto se podařilo obě akce v podstatě spojit v jeden investiční celek, probíhající zároveň nebo v těsné návaznosti, což přineslo další úspory."

Občané Borů byly svědky velice intenzivního zásahu do svého každodenního života spojeného s průvodními jevy jako hluk, dopravní omezení, či nepořádek spojený se stavební činností, ale vydrželi a rozhodně nelitují. Vědí, že to vše nebudou muset absolvovat podruhé. Výsledky jedné z největších investičních akcí jsou ukryty pod zbrusu novými komunikacemi v celé obci, která svým občanům poděkovala za trpělivost uspořádáním kulturně-společenské akce.

V Borech se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, co přináší RUD malým obcím. V době, kdy byl v účinnosti asi 1000 dní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Ve dvorské nemocnici začala stavba nových operačních sálů

7:29 Hejtman Červíček: Ve dvorské nemocnici začala stavba nových operačních sálů

Stávající budovu laboratoří Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem doplní do příštího léta nástavb…