STAN: Okamurovci našli způsob, jak zrušit demokracii

07.02.2018 15:11

Hnutí Starostové a nezávislí zásadně odmítá podobu referenda, jak ji navrhla Okamurova SPD. Za mimořádně nebezpečné považuje vstřícnost ze strany ANO a vlády v demisi a ze strany KSČM.

STAN: Okamurovci našli způsob, jak zrušit demokracii
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Celostátní referendum má být dle názoru STAN výjimečným nástrojem. Pokud SPD navrhuje, aby se rozhodovalo “o všech věcech vnitřní nebo zahraniční politiky” nebo “o návrhu zákona včetně ústavního”, je to fakticky útok na parlamentní demokracii.

Spolu s požadavkem, aby rozhodovalo referendum při jakkoliv nízké účasti, vede návrh k jedinému: zdánlivě demokratickou cestou demontovat parlamentní demokracii.

Při malé účasti by totiž např. pouhá pětina obyvatel mohla rozhodnout o změnách Ústavy ČR - například o zrušení Senátu jako ústavní pojistky - nebo o vystoupení z Evropské unie či NATO.

I parlament má jasně danou ústavní většinu, nedovedeme si představit, že by totéž neplatilo pro referendum.

Celostátní referendum považujeme za možný nástroj přímé demokracie. Starostové využívají referend na místní a kraje na regionální úrovni, ale za jasných podmínek, kdy je referendum platné a kdy ne.

Celostátní referendum by dle našeho názoru mělo přijímat rozhodnutí jen zásadního významu a velmi výjimečně. Rozhodně by se nemělo týkat návrhů zákonů a už vůbec ne zákonů ústavních. Navíc musí mít referendum jasné kvorum účasti, aby bylo platné.

Vyzýváme proto ostatní parlamentní strany, aby odmítly tento nebezpečný pokus hned v zárodku v 1. čtení v Poslanecké sněmovně. O zavedení celostátního referenda by měla začít jednat ústavní komise - základem ale rozhodně nemůže být návrh z dílny Okamurovy SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN: Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

7:32 STAN: Loupež peněz obcí dokonána. Chceme urychleně schválit navýšení RUD

Poslanecká sněmovna ve středu schválila vládní návrh na pomoc malým s.r.o. formou kompenzačního bonu…