STAN: Smoljak - více peněz městským částem a méně pravomocí centrálním orgánům

14.03.2019 21:32

David Smoljak, radní městské části Praha-Vinoř, občanským povoláním scenárista, publicista a režisér, kandiduje za hnutí STAN v doplňovacích volbách do Senátu v obvodu číslo 24.

STAN: Smoljak - více peněz městským částem a méně pravomocí centrálním orgánům
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

David Smoljak se chce jako senátor zasadit o větší podíl malých obcí a jednotlivých městských částí na rozpočtovém určení daní. Chce, aby jednotlivé radnice nebyly jen odkázány na dotace z centra. „Stále víc starostů a zastupitelů trápí, že nemohou plánovat a realizovat projekty, které potřebují, ale jen ty, na které se někde nahoře zrovna uvolní peníze,“ říká David Smoljak.

David Smoljak je také spoluzakladatel sdružení Svobodu médiím!, které nezávislost médií považuje za stěžejní pro udržení svobodných poměrů v zemi. „Jsem hrdý na to, že máme nejlepší média veřejné služby ze všech zemí Visegradu, ale trápí mě, jak snadno a rychle o ně můžeme přijít,“ vysvětluje David Smoljak, pod jehož petici na obranu médií veřejné služby se podepsalo přes 16 tisíc respondentů.

Jako senátor se chce také věnovat výstavbě pražského okruhu. „Silniční okruh kolem Prahy je na mnoha místech spíše okruhem skrze Prahu. Doufám, že najdu dost spojenců na to, abychom přiměli stát vybudovat ještě skutečně tranzitní okruh. Praha se nesmí stát křižovatkou kamiónové dopravy z celé Evropy,“ dodává Smoljak.

1. místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan k tomu říká: „Senát má nepostradatelnou roli v českém ústavním systému a při tvorbě zákonů. Jsem rád že do Senátu kandiduje David Smoljak, který má zkušenosti z komunální politiky a tedy dobře ví, s jakými problémy se lidé v jeho senátním obvodu potýkají.“

Davida Smoljaka, syna herce a scenáristy Ladislava Smoljaka, přišel na tiskovou konferenci podpořit i Zdeněk Svěrák. „Znám Davida od malička. Jestli za někoho můžu dát ruku do ohně, tak je to právě on. Když se dá do nějakého spolku, tak to určitě nebude Bratrstvo Kočičí pracky, ale Rychlé šípy,“ vyjadřuje svou podporu známý český herec a scénárista.

První kolo doplňovacích senátních voleb v obvodu č. 24, tedy v městských částech Praha 9, Praha 14, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha-Běchovice, Praha-Dolní Počernice, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Satalice a Praha-Vinoř se bude konat již 5. a 6. dubna. Druhé kolo pak o týden později 12. a 13. dubna.

David Smoljak

  • Vystudoval FAMU, obor scenáristika a dramaturgie.
  • V životě prošel nejrůznějšími profesemi od televizního scenáristy a dramaturga, přes novináře až po šéfdramaturga a šéfredaktora televizní zábavy.
  • Posledních pět let se jako koordinátor sdružení „Svobodu médiím!“ zabývá situací kolem médií veřejné služby. Jejich nezávislost považuje za naprosto klíčovou pro udržení svobodných poměrů v naší zemi.
  • Jako zastupitel a radní pro územní rozvoj a životní prostředí tráví většinu času řešením různých problémů a potřeb spojených s městskou částí Praha - Vinoř.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chmela (Trikolóra): Nebezpečí s názvem „Povinná solidarita“

10:30 Chmela (Trikolóra): Nebezpečí s názvem „Povinná solidarita“

Tento článek se věnuje nedávno zveřejněnému novému konceptu azylového systému Evropské unie, který m…