STAN dlouhodobě upozorňuje na nekalé jednání středočeské Správy silnic

01.02.2020 6:32

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) musí zaplatit 300 tisíc korun za to, že v rozporu se zákonem úmyslně dělila veřejné zakázky na menší části, aby je mohla zadat bez soutěže a oslovit předem vybraný okruh dodavatelů. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

STAN dlouhodobě upozorňuje na nekalé jednání středočeské Správy silnic
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Hnutí STAN dlouhodobě upozorňuje na neprůhledné hospodaření uvnitř KSÚS, navrhovalo například, aby KSÚS podléhala větší kontrole. „Navrhovali jsme, aby hospodaření a chod Krajské správy a údržby silnic měl možnost hlídat kontrolní výbor, koalice vedená hejtmankou Jermanovou Pokornou to ale neumožnila. Pořád nám tvrdili, že v krajské správě silnic se nic nekalého neděje a vše je v naprostém pořádku, naposledy na pondělním zasedání zastupitelstva. Teď vidíme, že to tak není,“ komentoval situaci předseda středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Antimonopolní úřad ve svém nálezu popsal, že KSÚS pochybila, když předloni v únoru na základě čtyř veřejných zakázek malého rozsahu uzavřela smlouvy na obnovu vodorovného dopravního značení ve čtyřech oblastech Středočeského kraje. Podle rozhodnutí úřadu zadavatel postupoval mimo zadávací řízení. Situací v KSÚS se rovněž zabývá policie, právě pro podezření z účelového dělení zakázek. Loni v listopadu zasahovala přímo na úřadě Středočeského kraje a odnesla si řadu materiálů.

Chyby v oblasti kontroly hospodaření v KSÚS odhalil i vnitřní audit. „Auditor tehdy konstatoval, že způsob řízení Krajské správy a údržby silnic by mohl být efektivnější, pokud by organizace například lépe komunikovala se svým zřizovatelem, a umožnila kontrolu své činnosti. Řešení, které zastupitelé za STAN navrhovali, však koalice smetla ze stolu s tím, že je v KSÚS vše v pořádku. Já v tom ovšem spatřuji velký problém, znovu bychom měli otevřít otázku hospodaření KSÚS, ale je jasné, ze do voleb se jakékoliv naše snahy minou účinkem,“ uvedla vyzývatelka středočeské hejtmanky Petra Pecková (STAN).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradník (ODS): Neměli bychom hledat spojence pro revizi Zelené dohody?

21:13 Zahradník (ODS): Neměli bychom hledat spojence pro revizi Zelené dohody?

Interpelace na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 28. května 2020 na ministra životního prostředí Richar…