Šafránková (SPD): Vláda Petra Fialy má silně asociální charakter

25.01.2022 15:18 | Komentář

Nová vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, hnutí STAN a Pirátů se chová v oblasti sociální politiky hůř, než příslovečný slon v porcelánu.

Šafránková (SPD): Vláda Petra Fialy má silně asociální charakter
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Vyplývá to z některých posledních kroků a rozhodnutí této vlády. Ve všech případech se totiž jedná  o kroky a rozhodnutí, které poškozují slušné  a pracující občany. Potvrzuje se tak náš předpoklad, že vláda Petra Fialy má silně asociální charakter. 

Zohledníme-li současnou vysokou inflaci, tak nová vláda fakticky snížila platy některých státních zaměstnanců, zejména hasičů, policistů, vojáků, či pracovníků v sociálních službách, a také zaměstnancům na úřadech práce a na České správě sociálního zabezpečení, kterým navíc současně výrazně zvýšila rozsah jejich pracovních povinností. To je pro nás nepřijatelné!

Proti studentům a seniorům

Vláda rovněž minulý týden rozhodla o výrazném snížení slevy na jízdném pro studenty a seniory. Jde opět o nesmírně necitlivé a asociální opatření. 

Předpokládaná rozpočtová úspora je přitom naprosto marginální, představuje okolo půl procenta plánovaného schodku státního rozpočtu a asi desetinu procenta všech rozpočtových výdajů. Fialova vláda zcela nepřijatelně snižuje kvalitu života studentů a důchodců, kteří se nemohou nijak bránit.

Úspory ve veřejných výdajích je přitom potřeba hledat jinde - je nutné zamezit platbám solárním baronům a nepřizpůsobivým, zrušit platby a dotace politickým neziskovým organizacím a zamezit růstu byrokracie -  a nikoliv naopak rozšiřovat počty ministrů a s tím spojené další administrativy, jak tato vláda činí.

Proti živnostníkům a zaměstnancům

Dalším nesmírně škodlivým krokem je pak rozhodnutí ministra práce a sociálních věcí Mariana  Jurečky z KDU-ČSL o ukončení programu Antivirus B k závěru roku 2020, i když měl původně fungovat déle. 

Tento program zajišťoval kompenzaci části objemu mezd těm zaměstnavatelům, kteří jsou postižení vládními opatřeními omezujícími podnikání. A pomáhal tak k udržení mnoha pracovních míst a životní úrovně tisíců zaměstnanců a jejich rodin. Omezující opatření podnikání přitom nadále trvají a vláda podporu postižených firem a živnostníků ruší.

To v SPD nemůžeme akceptovat a budeme všemi politickými prostředky usilovat o změnu těchto nesmyslných a vyloženě škodlivých opatření!

Převzato z Profilu.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

22:24 Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

Jeden z důležitých milníků na naší více než třicetileté cestě od jedné verze nesvobody k druhé je zá…