Šarapatka: Demokracie neumřela. To jen pražské kavárně spadla čelist

22.10.2017 19:43

Včerejší volby razantně změnily českou politickou mapu. Voliči rozhodli v neprospěch tradičních partají a prý je to proto konec demokracie v Čechách. Není!

Šarapatka: Demokracie neumřela. To jen pražské kavárně spadla čelist
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.
reklama

Sotva se zavřely volební místnosti za posledními voliči a objevily se první výsledky naznačující přesvědčivé vítězství Babišova ANO, okamžitě se vyrojily kritické a hanlivé názory tzv. pražské kavárny. 

Že prý jsou naši voliči hloupí, protože se nerozhodli pro tradiční partaje nebo že v naší republice dokonce zemřela demokracie. Stačí si přečíst několik komentářů k čerstvě proběhlým volbám třeba v Reflexu: „Vítězství Andreje Babiše: Národ zvolil nesvobodu“ případně „Prohra liberálního světa“. Nebo slova lídra Starostů Farského na Seznamu: „Volby dopadly hrozivě".  Typické je, že se nejkritičtější hlasy ozývají nejvíce právě od současných politických trpaslíků, TOP 09, KDU-ČSL nebo Starostů, kteří ve volbách propadli a dostali se do Sněmovny jen tak tak s odřenýma ušima. 

Nic takového se samozřejmě nestalo. Voliči rozhodli o tom, že chtějí změnu a že standartní strany jim nejspíš nemají momentálně co nabídnout. 

Kromě toho 78 poslaneckých mandátů hnutí ANO je sice úctyhodný výsledek, ale k postavení jednobarevné vlády to ANO nestačí. Buď se tedy ANO domluví na vládní koalici s dalšími stranami a bude muset při svém vládnutí respektovat i názory svých vládních partnerů, nebo postaví menšinovou vládu a bude se muset snažit získat podporu pro svoje vládní návrhy napříč celým politickým spektrem. V žádném případě ale nebude moci vládnout samostatně.

Co mě naopak překvapuje, je neochota některých politiků účastnit se povolebních jednání s vítězným hnutím ANO. Již včera se v tomto smyslu vyjádřil předseda KDU-ČSL Bělobrádek, jehož strana s pouhými 6 poslanci ale stejně neznamená pro ANO v parlamentních počtech významnější podporu. Dnes odmítl jednat s vítězem voleb také předseda ODS Petr Fiala. To považuji za daleko vážnější, neboť povolební spolupráci dvou nejsilnějších stran považuji, co se týká jejích politických programů i počtu mandátů za nejlogičtější. 

Pánové předsedové si ještě nejspíš neuvědomili, že předvolební kampaň včera skončila a začala každodenní politická práce ve prospěch této země. Kvůli té jim totiž voliči dali své hlasy. Vyhýbání se vládní odpovědnosti bez předchozího jednání je proto znevážení vůle voličů a není absolutně na místě. V opačném případě přijdou hlasy, které od voličů jejich strany dostaly, vniveč a nemají ve sněmovně co dělat.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Evropská unie zničí naši ekonomiku

17:33 Okamura (SPD): Evropská unie zničí naši ekonomiku

Komentář na facebookovém profilu k takzvanému resetu Evropské unie