Schwarzenberg: I prezident Pavel bude čelit nebezpečí

22.03.2023 18:09 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prvním dnům prezidenta Petra Pavla ve funkci

Schwarzenberg: I prezident Pavel bude čelit nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Už pár dní máme nového prezidenta. Sledovat první kroky Petra Pavla v úřadu je opravdu potěšení. K jeho proslovu při inauguraci nemohu obsahově nic namítat. Sám jsem sledoval to nadšení a euforii davů v televizi, na Hradě jsem být bohužel nemohl. A měl jsem velkou radost, že jeho první zahraniční cesta vedla do Bratislavy na setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Ale jsem dědek starej, podobnou inauguraci jsem zažil čtyřikrát a podobných euforií také několik. Pamatuji si to nadšení v roce 1945 a necelé tři roky na to jsme částečně vlastní vinou ztratili svobodu. Také si pamatuji tu euforii v roce 1968, byl jsem tehdy po dlouhé době v Praze a divil se, co se tady děje. Rok na to začala druhá normalizace, která nám taky vydržela dvacet let.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38054 lidí

Pak konečně přišel listopad 1989. Od té doby jsme si, Bohudíky, žádnou velkou katastrofu nenatropili. Ale samozřejmě, že ta doba, kdy jsme Masarykovo heslo “Nebát se a nekrást” zkrátili na “Nebát se krást” nebyla přesně taková, jakou jsme si svého času s Václavem Havlem představovali. Vývoj za posledních třicet let nebyl tragický, ale opravdu hrdý jsem začal být teprve v posledním roce, kdy jsme se osvědčili v pomoci napadené Ukrajině a opravdu do toho šli s plnou silou a odhodláním. Uvidíme, jak dlouho nám toto nadšení vydrží.

Pan prezident Petr Pavel má vlastnosti, které dávají naději, že by se to opravdu mohlo podařit. Je to muž relativně mladý a plný síly, který v průběhu svého minulého povolání obstál i v krvavých konfliktech. Je to ale také člověk, který má největší šanci opět spojit tak často rozdělovaný český národ, protože si ho nemůžou nárokovat ani pravičáci, ale ani levičáci.

Samozřejmě, že i prezident Pavel bude čelit nebezpečí, jako každý, který se dostane do podobné funkce, a sice, že se kolem něho vytvoří dvůr, který ho postupně tiše ale úspěšně odřízne od reálného světa. Zažil jsem to u našich prezidentů, i u leckterých státníků v zahraničí. Často ani pořádně nevědí, co kolem nich děje a najednou je kolem nich neviditelná a neprodyšná zeď, která stojí mezi hlavou státu a ostatními. Prezident musí vždy dbát o to, aby tato zeď, která bude zajisté existovat, byla co nepropustnější, aby neztratil kontakt s lidmi venku. Tragické následky izolace prezidentů jsme v posledních letech měli možnost vidět.

Snad to s pomocí Boží dokáže. Mě tak napadá závěr básně Karla Tomana Pozdrav T.G.M.: …žehnej Ti svatý Václav a Mistr Jan.

(psáno pro Právo)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: ČR a její spojenci odmítají současnou podobu návrhu emisní normy EURO 7

8:18 Ministr Kupka: ČR a její spojenci odmítají současnou podobu návrhu emisní normy EURO 7

Česká republika společně s Francií, Itálií, Slovenskem, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem a Polskem o…