Vzpomínám si na předčasné volby v roce 2013 a na otázky, kdeže vezme sociální demokracie 65 miliard korun na své předvolební sliby. Tehdy, stejně jako dnes, jsme měli vše důkladně spočítáno a přesto, že současná vládní koalice nerealizovala progresivní zdanění či sektorové daně, ČSSD se podařilo splnit 80% svého volebního programu. A to často navzdory našim koaličním partnerům z ANO 2011 a z KDU-ČSL. Ano, zajisté tomu napomohl ekonomický růst země, ale také spotřeba domácností a aktivní pro exportní politika státu.
Ve dnech 20. a 21. října nás čekají parlamentní volby, které mohou být přelomové. Proto je třeba se opět ptát na sliby jednotlivých politických stran a také, kde na tyto sliby vezmou. Jelikož nejsem odborníkem na ekonomické kalkulace, pomohl jsem si analýzou Českomoravské konfederace odborových svazů. Ta má nejen velmi kvalitní ekonomické experty, kteří se málokdy mýlí. ČMKOS zároveň analyzovala předvolební sliby nezaujatě.
Odbory spočítaly, že daňové návrhy ANO2011, ODS a TOP 09 by znamenaly výpadek státního a veřejných rozpočtů přes půl bilionu korun ročně. Zejména z důvodu snížení odvodů na sociální politiku a zdravotnictví. Odboráři nesouhlasí se změnami v daňovém systému, odvody by nesnižovali. Problém spočívá v tom, že penzijní systém a financování zdravotnictví by se dostal do ztráty. Což jsme tady již zažili v období pravicových experimentů. A pravicoví politici nechtějí přiznat, jaké důsledky by jejich sliby měly na fungování státu, tedy na zdravotnictví, školství nebo na dopravní infrastrukturu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV