Seďa (ČSSD): Sociální demokracie má realistický a předvídatelný politický program

15.10.2017 10:11

Sociální demokraté za všech tří vlád dokázali, že umí vyvést zemi z krize po předchozích pravicových vládách a že umí řešit problémy spoluobčanů.

Seďa (ČSSD): Sociální demokracie má realistický a předvídatelný politický program
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Vzpomínám si na předčasné volby v roce 2013 a na otázky, kdeže vezme sociální demokracie 65 miliard korun na své předvolební sliby. Tehdy, stejně jako dnes, jsme měli vše důkladně spočítáno a přesto, že současná vládní koalice nerealizovala progresivní zdanění či sektorové daně, ČSSD se podařilo splnit 80% svého volebního programu. A to často navzdory našim koaličním partnerům z ANO 2011 a z KDU-ČSL. Ano, zajisté tomu napomohl ekonomický růst země, ale také spotřeba domácností a aktivní pro exportní politika státu.

Ve dnech 20. a 21. října nás čekají parlamentní volby, které mohou být přelomové. Proto je třeba se opět ptát na sliby jednotlivých politických stran a také, kde na tyto sliby vezmou. Jelikož nejsem odborníkem na ekonomické kalkulace, pomohl jsem si analýzou Českomoravské konfederace odborových svazů. Ta má nejen velmi kvalitní ekonomické experty, kteří se málokdy mýlí. ČMKOS zároveň analyzovala předvolební sliby nezaujatě.

Odbory spočítaly, že daňové návrhy ANO2011, ODS a TOP 09 by znamenaly výpadek státního a veřejných rozpočtů přes půl bilionu korun ročně. Zejména z důvodu snížení odvodů na sociální politiku a zdravotnictví.  Odboráři nesouhlasí se změnami v daňovém systému, odvody by nesnižovali. Problém spočívá v tom, že penzijní systém a financování zdravotnictví by se dostal do ztráty. Což jsme tady již zažili v období pravicových experimentů. A pravicoví politici nechtějí přiznat, jaké důsledky by jejich sliby měly na fungování státu, tedy na zdravotnictví, školství nebo na dopravní infrastrukturu.

Sedmiprocentní zvýšení čistých mezd či pokles odvodů firem za zaměstnance o dva procentní body prosazované občanskými demokraty by si podle odborů vyžádalo 193 miliard korun. Plány TOP 09, která chce snížit odvody na sociální pojištění o osm procentních bodů, obnovit druhý penzijní pilíř nebo zvýšit spoluúčast pacientů, vyčíslila odborářská analýza dokonce na 230 miliard Kč. Podle předsedy ODS by výpadek nahradili například adresnější sociální dávky a omezení národních dotací. Odborník ovšem vidí, že tudy cesta nevede.

Z výpočtů odborové centrály nejlépe vyšla sociální demokracie, jejíž sliby odhadují na 73 miliard. Strana by snížila daně 98 procentům zaměstnanců, ulevila by i malým a středním podnikům. Výpadek by podle ČSSD pokrylo progresivní zdanění velkých společností včetně bank. A dále snížení šedé ekonomice, odvodů do daňovým rájů či změna dotačních programů.

U ANO 2011 vyšlo odborům 95 miliard až 137 miliard korun. Toto politické hnutí chce nahradit superhrubou mzdu dvěma novými sazbami daně z příjmů. A pro zaměstnance by zavedlo výdajový paušál ve formě slevy na pojistném 500 korun měsíčně. Pro doplnění je třeba sdělit, že žádná politická strana, včetně ČSSD, nesouhlasí s výpočty expertů ČMKOS. Výpočty samotných politiků se pohybují na 50 až 30% hodnotách údajů z odborové centrály.

Ať je to tak či onak, reálná skutečnost ukazuje, že jediná sociální demokracie ví, tak jako v roce 2013, kde na své sliby vezme. Zároveň navrhuje konkrétní opatření, které zachovají současný solidární penzijní systém i zdravotnictví ve finanční stabilitě. Zachován bude i sociální systém, pravidelná valorizace důchodů a platů ve veřejné sféře a podpora rodin s dětmi. A zároveň ČSSD podpoří dostupnost bydlení půjčkami a znovu zavede společné zdanění manželů. Což opět posílí rodinné rozpočty, kde alespoň jeden člen rodiny pracuje.

Převzato z profilu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace