Seďa (SOCDEM): Město šetřit neumí, pouze zvyšuje poplatky a daně

14.10.2023 22:01 | Komentář

Ono je velmi jednoduché zvýšit poplatky a daně. Protože hledat úspory v provozu je těžká dřina. Nicméně město nakupuje nepotřebné nemovitosti, provádí investice, které ponesou vysoké provozní náklady, a nešetří na provozu MěÚ.

Seďa (SOCDEM): Město šetřit neumí, pouze zvyšuje poplatky a daně
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Pokud bych seděl dnes v zastupitelstvu města Uherské Hradiště, ruku bych pro zvýšení poplatku na likvidaci TKO nezvedl. Důvodem je nejen skokové navýšení o 100 procent, ale zejména skutečnost, že město málo udělalo pro to, aby snížilo náklady na likvidaci odpadů.

Pro radní města je jednoduché vzít peníze občanům z rozpočtu města, který tito občané plní svými daněmi. Daleko složitější by bylo snížit provozní náklady města a svých organizací, zrušit některé zbytné investiční akce, které do budoucna přinesou další náklady na provoz, či vypsat nové výběrové řízení na svoz TKO a ukládání odpadů. Pokud se má měnit nějaký poplatek, pak by se navyšování nemělo dít skokově a mělo by být transparentně vysvětleno.

Podobně je na tom zvýšení daně z nemovitostí, které přinese téměř deset milionů korun do městského rozpočtu navíc. Tyto peníze opět zaplatí majitelé nemovitostí bez ohledu na to, zda tyto nemovitosti slouží k podnikání, či zda nezatěžují své okolí hlukem či znečištěním.

Opět se město vydalo cestou nejmenšího odporu a namísto úspor. Pokud je vysoká inflace, je logické, že i náklady jdou nahoru. Na straně druhé, kdy město vypsalo výběrové řízení na čištění komunikací, kdy jednalo o cenách s poskytovateli komunálních služeb? Na tyto otázky jsme neslyšeli odpověď a domnívám se, že ani nikdy neuslyšíme.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

23:08 Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit …