Semelová (KSČM): Stavět, bourat, nechat chátrat?

29.08.2017 4:33

Praha – šperk v srdci Evropy s mnoha přívlastky – matka měst, stověžatá Praha… Kolik písní opěvující její krásu, kolik básní věnujících se okouzlující zákoutím a místům, z nichž na nás dýchá slavná historie. A přece i toto město měst se stává obětí dravého kapitalismu.

Semelová (KSČM): Stavět, bourat, nechat chátrat?
Foto: red
Popisek: Marta Semelová (KSČM)

Mamon ovládl myšlení, touha po zisku konání působící nenapravitelné škody. Denně jsme svědky nezodpovědného chování majitelů, kteří nechají chátrat cenné budovy, aby poté, co statik určí objekt k demolici, vytřískali co nejvíc peněz za stavební parcelu na lukrativním místě. Kolik cenných památek už naši potomci nikdy neuvidí, kolik peněz bude stát záchrana těch, jež restituenti a soukromníci získali a dál se o ně nestarali. Havarijní stav vyhlídkové restaurace Terasy Barrandov, zchátralé historické vily na Letné, budova Kliniky na pražském Žižkově, vila Milada, chátrající historický dům v Jungmannově ulici, z něhož zbyla jen fasáda. Stejný osud potkal Darex na Václavském náměstí, hotel Kriváň na Vinohradech. To jsou jen některé z příkladů. Město ovládli nenasytní developeři, kteří čekají na bourání či změnu územního, respektive metropolitního plánu, jen aby mohli realizovat svá díla zkázy. Zbouraný hotel Praha, novorenesanční dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí a další jsou toho jasným důkazem.

Kousek po kousku nám mizí před očima kus historie. Pražská památková rezervace a nejen ta, dostává řádně zabrat. Namísto historických budov kanceláře, banky, „květinové domy“ a „Quadria“, přílepky typu „Maršmeloun“ namáčknutý přímo k Anežskému klášteru z první poloviny 13. století. Nikoho nezajímají protesty odborníků ani obyvatel hlavního města. Stejně jako v případě navrhované zástavby plochy naproti hotelu InterContinental v historickém centru Prahy na konci Pařížské ulice směrem k Vltavě. Miliardáři Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč, kteří tento pozemek, jenž je částí náměstí Curieových, původně koupili jako nezastavitelnou plochu, zde nyní chtějí (podle veřejných zdrojů) postavit namísto zeleně sedmipodlažní budovu s kancelářemi a luxusními byty.  Ta by zastínila vedle stojící památkově chráněné kubistické budovy i protější secesní domy. Na změně územního plánu by vydělali stamiliony. Co asi vede pány z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) při tvorbě nového metropolitního plánu k návrhu na změnu s cílem umožnit zástavbu? Proti jsou uznávaní historikové architektury, občanské sdružení Žijeme v centru, Sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova, Klub Za starou Prahu. Protesty občanů však v dnešní „svobodné a demokratické“ společnosti neznamenají vůbec nic. Jen to, že si mohou nahlas říkat, co chtějí. Nakolik je jim to platné, už poznali za těch 27 let mnohokrát. Jak asi dopadne další park, a to u Štefánikova mostu a Revoluční třídy? Tady by pro změnu zase páni z radnice Prahy 1 rádi postavili kontroverzní objekt nazývaný Zlaté vejce. Komu asi všechna tato rozhodnutí ve skutečnosti ta „zlatá vejce“ přinesou?

Za Klub KSČM v Zastupitelstvu hl. m. Prahy mohu ubezpečit obyvatele metropole, že se na této devastaci kulturního dědictví a zástavbě každého volného prostranství a zeleně podílet nebudeme a pro tyto změny v žádném případě ruku nezvedneme.

Marta Semelová, předsedkyně Klubu KSČM v Zastupitelstvu hl. m. Prahy

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Velmi draze zaplacená fotka s americkým prezidentem

22:43 Okamura (SPD): Velmi draze zaplacená fotka s americkým prezidentem

Komentář na facebookovém profilu k nákupu amerických vrtulníků pro armádu