Senátor Antl: Novela trestního zákoníku zpřísňuje tresty spojené s terorismem

29. 11. 2016 5:30

Novela trestního zákoníku, která obecně zpřísňuje tresty spojené s terorismem, prošla v říjnu ve zrychleném řízení Poslaneckou sněmovnou a zamířila do Senátu. Ve středu 23.11.2016 se jí zabýval Ústavně-právní výbor Senátu.

Senátor Antl: Novela trestního zákoníku zpřísňuje tresty spojené s terorismem
Foto: redakce
Popisek: Miroslav Antl, senátor
reklama

Ještě před zasedáním výboru byl hostem Studia 6 ČT 24 předseda výboru Miroslav Antl, který odpovídal na dotazy spojené s touto novelou…

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/216411010111123-studio-6-ii/obsah/506180-prisnejsi-postihy-za-podporu-terorismu

 Ústavně-právní výbor následně doporučil Senátu schválit projednávaný návrh zákona.

Následný DOTAZ Milana Berky na FB a komentář Miroslava Antla:

 Milan Berka:

Mně se zdá úchylné, že vrah za vraždu dostane např. 8 let a člověk, který řekne, že v tom Brusellu se to těm teroristům povedlo, může jít sedět na 12 let za schvalování terorismu... Nebo něco chápu špatně?

ODPOVĚĎ:

JUDr. Miroslav Antl:

No, takhle zjednodušeně formulované to může připadat nesmyslné, ale je nutno si uvědomit, že trestní sazba za nově navrhovaný zločin podpory a propagace terorismu (dle § 312e) za „veřejné podněcování ke spáchání teroristického trestného činu, nebo za veřejné schvalování spáchaného teroristického trestného činu nebo pro veřejné vychvalování jeho pachatele…“, je v rozpětí odnětí svobody od dvou do deseti let. Už z tohoto vyplývá, že „veřejný schvalovatel“ teroristického útoku nemusí nutně skončit v kriminále, dokonce ani před soudem. Samozřejmě vždy záleží na míře škodlivosti (dříve tzv. „společenské nebezpečnosti“) takového jednání, tj. mj. na okolnostech případu, osobě pachatele, míře narušení veřejného pořádku, ohrožení spoluobčanů (a spoustě dalších okolností)… Tohle je na dlouhé vysvětlování. Já osobně považuji mezinárodní terorismus za to nejnebezpečnější, co nám může hrozit, a proto souhlasím s přísným trestním postihem všech projevů, které s terorismem přímo souvisí. A i proto znovu zmiňuji znovuzavedení trestu smrti v zemích Evropské unie aspoň za mezinárodní terorismus, když jde o předem promyšlené, plánované smrticí jednání, resp. o brutální masovou vraždu s rozmyslem, zahrnující mezi oběti i děti. Vždyť jaký jiný trest by si takový masový vrah měl zasloužit…? Kolik ještě bude muset být teroristických útoků se smrtelnými následky pro stovky a tisíce lidí, než o tom například Francie (coby spoluvládnoucí stát EU) začne reálně uvažovat. Vždyť i naše česká ústava je zejména „pro lidi“…!

Zdravím – a přeji jinak klidný víkend J

Mirek A.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Další články z rubriky

Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

17:04 Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

Interpelace na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna 2021 na předsedu vlády Andreje Babiše ve věc…