Senátor Balatka: Proč až teď, pane Středulo?

27.11.2023 19:02 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce.

Senátor Balatka: Proč až teď, pane Středulo?
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

70% škol dnes stávkuje. Rozpočet na školství vzroste v roce 2024 o 8 miliard Kč. A to i přes velmi žalostný stav státního rozpočtu, který se zděděným a vysokým tempem zadlužování hrne do průšvihu, kdy jenom na zaplacení úroků státního dluhu vynaložíme 100 miliard Kč (!). Dlouhodobě velmi nízko nastavené platy kuchařek, školníků a dalších nepedagogických pracovníků škol jsou problém, o kterém ministerstvo školství stále jedná. Vláda se snaží v souladu se svým předvolebním slibem snížit státní dluh a tempo zadlužování Ozdravným balíčkem. Ke stávce ve školství se najednou nalepila také ČMKOS zastoupená Josefem Středulou a burcuje zaměstnance k vyjádření nespokojenosti vůči vládě jako takové, ne kvůli žalostně nízkým platům školníků a školních kuchařek, ale kvůli tolik potřebné reformě důchodů, která byla ale představena už letos na jaře. Proč až teď? To samozřejmě vítá opozice vedená expremiérem Andrejem Babišem, který je spoluzodpovědný za současný stav státních financí a dluhu a spolu s odbory nadává vládě, která chce tyto jím zaviněné problémy řešit a říká, že stávkovat by měli všichni. Stávkují ve Škoda Auto, kde jsou dlouhodobě platy výrazně nadprůměrné. Ministr školství Bek, který navýšení rozpočtu školství o 8 miliard vyjednal a zajistil učitelům platy na zákonné úrovni 130% průměrné mzdy se omlouvá rodičům za komplikace, která jim stávka učitelů způsobí. Média vedená zoufalou touhou po vysokých počtech prokliků volí co nejkontroverznější nadpisy článků, aby přilákaly čtenáře, ale většinou je spíš jenom naštvou a radikalizují. Ministři nejsou neomylní supermani, dělají chyby. Ale nejsou to chyby fatální, které by vedly zemi do rozkladu a současnou nelehkou situaci stát zvládá a snaží se věci řešit, jdou i do nepopulárních, ale naprosto nutných reforem. V souladu s tím, co slíbili voličům. To nic nemění na tom, že to v mnozí z nás vnímají jako apokalypsu. Spíš to ale připomíná absurdní drama.

Ať už bude finále dnešního dne jakékoli, přeji školníkům, školním kuchařkám a dalším nepedagogickým pracovníkům důstojné ohodnocení. Možná k tomu dnešní události pomohou. Jenom abychom s vaničkou nevylili i dítě.

P. S. Kdo dnes řeší, že v Pardubicích minulý týden zatýkali vysoké funkcionáře ANO?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…