Senátor Canov: V centru pozornosti komise by minulý rok čl. 66 Ústavy

20.01.2022 21:33 | Zprávy

Projev na 19. schůzi Senátu dne 20. ledna 2022 shrnující informace Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury o vlastní činnosti za rok 2021.

Senátor Canov: V centru pozornosti komise by minulý rok čl. 66 Ústavy
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, přednesu tuto zprávu jako místopředseda. Předseda Zdeněk Hraba je, jak jsem už dneska říkal, v karanténě. Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury byla ve 13. funkčním období Senátu ustanovena v tomto stažení:

Miroslav Adámek, Michael Canov, Pavel Fišer, Marek Hilšer, Jan Holásek, Miluše Horská, Zdeněk Hraba, Šárka Jelínková, Miroslava Němcová a Miloš Vystrčil. To představuje osvědčenou kombinaci kontinuity s příchodem nových členů. Jako již tradičně jsou mezi členy komise nejen představitelé vedení Senátu, nýbrž rovněž bývalí senátoři. V tomto funkčním období jsou Jiří Dienstbier a Jiří Šesták. Předsedou komise zvolil Senát senátora Zdeňka Hrabu. Komise následně zvolila svým místopředsedou senátora Michaela Canova. Ve sledovaném období se ústavní komise sešla na 7. schůzích, na nichž přijala 11 usnesení.

a) V centru pozornosti komise stály hned na 4 schůzích, konaných od jara až do konce roku 2021, různé otázky související s řízením podle čl. 66 Ústavy, tedy řízením o náhradním výkonu pravomocí prezidenta republiky. Ač se z ústavního hlediska jednalo o jediné téma, uchopeno bylo z různých pohledů a ve dvojím skutkovém kontextu.

1. V reakci na prvotní nečinnost a následně veřejné vystoupení prezidenta republika takzvané Vrbětické kauze na jaře 2021 předsedové senátorský klubů spolu s vedením Senátu požádaly výbor pro zahraniční věci o provedení hlubšího šetření, jehož výsledkem by byla věcná analýza prezidentova dlouhodobého působení. Mělo jít nejen o to, co prezident dělá, respektive nedělá, ale i o to, jaké to má důsledky. Výbor na několika schůzích vyslechl řadu osob, zejména ve vztahu k Vrbětické kauze. Opatřil si však i analýzu prezidentových veřejných prohlášení se zahraničněpolitickým a bezpečnostním přesahem. Vše bylo shrnuto v rozsáhlé zprávě předsedy výboru Pavla Fišera, na jejímž základě se výbor na počátku června usnesl na doporučení, aby Senát rozhodl takto:

„Senát se vyslovuje v souladu s ústavním článkem 66 ústavního zákona, Ústava České republiky, že Miloš Zeman není schopen vykonávat úřad prezidenta České republiky.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Abychom ochránili lidské životy je nutné včas realizovat všechny typy protipovodňových opatření

7:10 Ministr Hladík: Abychom ochránili lidské životy je nutné včas realizovat všechny typy protipovodňových opatření

Ministr Hladík jednal se starosty na Jesenicku o obnově vodních toků po ničivých zářijových povodníc…