Senátor Štěpánek: My jsme demokratický stát. Demokracie je vláda lidu

27.07.2022 22:06 | Zprávy

Projev na 27. schůzi Senátu České republiky dne 27. července 2022 k návrhu senátního návrhu zákona senátorů Jiřího Oberfalzera, Petra Štěpánka a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí.

Senátor Štěpánek: My jsme demokratický stát. Demokracie je vláda lidu
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Petr Štěpánek

Děkuji, pane předsedající, milé dámy, vážení pánové. Přistupujeme před vás s panem místopředsedou Oberfalzerem s žádostí, abyste nám postoupili tento návrh zákona. Začal bych definicí. Definicí, co je to demokracie. My jsme demokratický stát. Demokracie je vláda lidu. O výkonu moci rozhoduje mínění většiny, nejčastěji volbou. Znamená to tedy, že by ta volba měla skutečně představovat, nebo ten výsledek volby, to, co si ta většina představuje, co si přeje. Bohužel nejméně to dopadá právě ve volbě o volbách do zastupitelstev měst a obcí, kdy se velmi často setkáváme s tím, že, nebo resp. kandidát, který dostal například 300 hlasů, se nedostane, a se 150 se dostane.

Příklad naší obce. Ze 7. místa v celkovém pořadí se kandidát nedostal, z 23. místa ano. Toto vysvětlete občanům, aby věřili volebnímu systému. To se prostě vysvětlit nedá.

Proto jsem s panem Oberfalzerem přišel za odborníky, aby nám pomohli toto změnit. Měl jsem takový naivní nápad, že bychom prakticky navrhli, aby se přidělovaly mandáty podle většinového systému tak, že se určí pořadí absolutního získání počtu hlasů kandidátům, pak se udělá čára, pod tím číslem, kolik je zastupitelů, a mandáty budou přiděleny. Bohužel to narazilo na to, že by ve velké části měst a obcí byly tzv. jednobarevné vlády. To není úplně žádoucí. Proto jsme se spojili, řekl bych, s předními odborníky, kteří se zabývají právě volebním právem. To je již zmíněný docent Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouckého, za spolupráci s profesorem Vintrem jsme uspořádali takové sezení již loni v září v Poslanecké sněmovně, kde jsme si vysvětlovali naše nápady. Řekl bych, že vznikl velice unikátní a velice spravedlivý model, který nastavuje proměnlivě smíšený model, kdy se volí buď většinově, nebo poměrně, ale podle vůle voličů v daných městech a obcích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti

21:03 Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách