Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové,
děkuji za slovo. Velmi pozorně poslouchám dosavadní diskusi a dovolte mi, abych na ni ve stručnosti reagoval.
Jak jistě víte, loternímu průmyslu se věnuji více jak 25 let a dovolím si tvrdit, že mám velmi bohaté zkušenosti přibližně ze dvou desítek zemí, které se stejně jako Česká republika pokoušely najít ideální formu regulace a zdanění sázkových her. I to mi dnes mimo jiné umožňuje podívat se na tuto problematiku také z pozice státu. Tedy z pohledu výběru daní, ochrany před rizikovým hraním a hraním mladistvých, z pohledu zamezení nelegálního provozování hazardních her nebo mezinárodního práva.
Jistě se shodneme na tom, že hlavním cílem státu při stanovování pravidel pro provozování hazardních her by měla být především účinná regulace a zároveň stanovení přísných, ale přitom předvídatelných podmínek pro legální provozovatele. Ty však musí být v souladu s mezinárodními právními předpisy. Bohužel, v České republice se v poslední době nic takového neděje! Dnes projednávaná novela loterního zákona a na ni navazující pozměňovací návrhy jsou toho jasným důkazem.
Nemůžeme zavírat oči před tím, že v naší zemi bují nelegální hazard. Internet je zamořen několika stovkami webů, které v češtině nabízí nelegální hazardní hry. Ty však stát nijak nereguluje, nedaní, a tedy toleruje miliardové daňové úniky. Města a obce jsou zaplavovány kvízomaty a dalšími nelegálními stroji. Do České republiky bylo z Polska a dalších zemí dovozeno již minimálně 4 000 kvízomatů, které jsou řízeny ze zahraničních serverů. Několik málo policejních razií nepomáhá a jediná pokuta ve výši téměř 10 milionů Kč, kterou stát udělil, nebyla doposud zaplacena. Soud totiž přiznal nelegálnímu provozovateli odkladný účinek – prý proto, aby firma nezkrachovala. Města jako např. Otrokovice a řada dalších dnes mají na svém území o čtvrtinu více nelegálních kvízomatů, než počet legálních herních zařízení, které zde byly provozovány před přijetím zákazové vyhlášky. Hazardní hry se tak hrají dál. Jenže zcela nekontrolovatelně, bez jakýchkoliv limitů a zcela bez fiskálního příjmu veřejných rozpočtů. Toto nebezpečí dokonce silně vnímá také veřejnost. Podle nedávno zveřejněného průzkumu se totiž 67 % lidí obává, že v důsledku nové legislativy dojde k dalšímu nárůstu nelegálního hazardu a počtu černých heren.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k europoslanci Niedermayerovi.
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly