Senátorka Chmelová: Novela zákona o hmotné nouzi prohlubuje chudobu

19.02.2018 15:35

Proti novele zákona o pomoci v hmotné nouzi se vyslovilo mnoho odborných i neziskových organizací, s argumentem, že prohlubuje chudobu lidí v nouzi, a dokonce může porušovat ústavní práva.

Senátorka Chmelová: Novela zákona o hmotné nouzi prohlubuje chudobu
Foto: TV Prima
Popisek: Nově zvolená senátorka za Prahu 10 Renata Chmelová /KDU-ČSL, Pir, DPD, LES/

Zatímco vyplácení dávek a snížení dávek funguje plošně, rozhodnutí prohlásit část svého města za „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“, a zablokovat tak vyplácení dávek na daném území, spočívá na městech. Město Kladno k tomu zaujalo radikální postoj, když v prosinci prohlásilo celé město za „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. Senátoři podali v prosinci minulého roku návrh na zrušení těchto problematických ustanovení novely zákona Ústavnímu soudu.

Vyplácení dávek ve stravenkách a plošné snížení dávek zůstává zatím nezpochybněno, přestože dávky nejsou mnohde uplatnitelné, často jen v dražších obchodech nebo ve velkých městech. Zároveň díky nim chudí často nemohou zaplatit např. nájem – majitelé stravenky nepřijímají. Novela tak zhoršuje jejich tíživou situaci. Tyto problémy, kterým chudí nově čelí, ještě nebyly navzdory výše uvedenému dostatečně tematizovány. Paní senátorka Chmelová nyní proto pojede do lokalit seznámit se s tím, jaké má novela důsledky na osoby v nouzi v praxi. Následně představí své stanovisko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

10:01 ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

Komunální volby ve velké Praze. Kampaň a výsledky ČSSD v roce 2018.