Senátorka Dernerová: Jako lékaři se musíme vymezit proti rozšíření těžby. Krátíme si život o 9,5 dne ročně

24.09.2015 8:35 | Zprávy
autor: PV

Přes sto lékařů z celého Ústeckého kraje včera vyzvalo členy vlády, aby rozhodnutí o limitech dostatečně zvážili a nepodléhali uhelné lobby. Prolomení limitů by podle lékařů znamenalo další poškozování zdraví obyvatel Ústeckého kraje. Severní Čechy jsou i přes zlepšení v 90. letech minulého století stále nejvíce znečištěným krajem v ČR, což se promítá i ve vyšším výskytu nádorových onemocnění a předčasných úmrtí. Lékaři dnes dopis adresovaný vládě představili na tiskové konferenci v Senátu.

Senátorka Dernerová: Jako lékaři se musíme vymezit proti rozšíření těžby. Krátíme si život o 9,5 dne ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

“Iniciativa lékařů ukazuje, že problematika limitů není jen o zachování pracovních míst. I nedávná studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy totiž ukazuje, že těžba má nejen zdravotní dopady na občany v celém kraji, ale náklady s ní související přináší i značnou ekonomickou zátěž pro stát. Veřejná podpora i všechna fakta mluví jasně: Zachovejme limity,” uvádí senátor Václav Láska (SZ).

“Jako lékaři se musíme zásadně vymezit proti prolomení těžebních limitů, které prosazují majitelé dolů ve spolupráci s lobbisty a odbory. Dalším rozšířením těžby a spálením uhlí bude pokračovat zásadní újma na zdraví obyvatel Ústeckého kraje, kterého se těžební limity nejvíce dotýkají. Tím, že dýcháme místní vzduch si zkracujeme život v průměru o 9,5 dne za rok. Zdraví obyvatel je základní a nezpochybnitelnou hodnotou, od které se odvíjí další socio-ekonomické faktory, včetně zaměstnanosti a rozvoje regionu,” uvádí senátorka za obvod Most MUDr. Alena Dernerová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Denis​ Doksanský byl položen dotaz

SMS

Není bezpředmětné, komu byli SMS poslány, když je jasné, že byli směřovány prezidentovi? Proč je neposlal Macinka přímo jemu nevím, spíš otázka na něj. Ale podle vás je jejich obsah v pořádku? A celkově podle vás takto má komunikovat státník?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Je předseda Ústavního soudu Baxa skutečně nezávislý?

14:41 Vondráček (Svobodní): Je předseda Ústavního soudu Baxa skutečně nezávislý?

Komentář předsedy Svobodných Libora Vondráčka