Asi se poslanci přece jen styděli za to, že schvaluji naprosto bezprecedentní právo úředníků vtrhnout kdykoliv do vašeho bytu, protože se soused domnívá, že porušujete hlukové limity. Proti veškeré logice bylo také schváleno, že hudební produkce ve venkovním prostoru není hlukem. Například ti, co bydlí blízko zahrádky restaurace, tak budou muset už od rána strpět vyhrávání hudby neomezenou hlasitostí. Pro takou hudební produkci neplatí žádné limity ani omezení, třeba stavebním řízením. A to již vůbec nehovořím o hudebních produkcích mimo zastavěná území obcí, kde nelze uplatnit ani rušení nočního klidu. Ten, kdo se z přijaté novely zákona zaradoval, je současný provozovatel nebo potencionální investor nového letiště v Praze. S legálním překračováním limitů hluku nad obydleným územím nebude mít žádný problém. Rozhodovat o tzv. ochranném pásmu letiště, tedy rozsáhlém území, kde lze překročit zdraví škodlivé zatížení hlukem, se bude v řízení, jehož účastníkem smí být pouze žadatel. Vyloučeni z možnosti připomínek, nahlédnutí do spisu v průběhu řízení nebo odvolání jsou všichni mimo provozovatele letiště. Dnes si říkám, ještě že nebydlím v Praze a nemám nový domek v některém ze satelitních městeček (např. v Suchdole). I když ani na Moravě nemusí být do budoucna jistota klidu.
Naše i mezinárodní odborné studie přitom jasně prokazují negativní účinky hluku na zdraví, snížení imunity, vyšší četnost kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze. WHO upozorňuje, že zatížení hlukem již nad 70 Db má škodlivé účinky na zdraví. Takový hluk je u nás povolen kolem tzv. starých zátěží - silnic a železnic. Navíc se podle včera schválené novely zákona měření nebudou provádět ve vnitřním obývaném prostoru ale pouze venku (na rozdíl od okolních zemí). Od naměřeného hluku se ještě odečtou 4Db jako údajný odraz a za splnění se k tíží příjemce přičítá hranice nejistoty měření další 2 Db (tedy ve skutečnosti naměřeno 76Db, někteří odborníci hovoří o manipulaci s výpočtem až o 8 Db). Chránit nás prý má hluková neprostupnost budov daná technickými normami. O tom, jak byly respektovány třeba u panelových sídlišť, si snad nikdo nedělá iluze a s možností otevřít okna se již asi vůbec nepočítá. Evropská unie hovoří o tisících předčasných úmrtí z důvodu hlukového zatížení, každým rokem a žádá ve prospěch občanů o oprávněné zvýšení ochrany. Našim národním specifikem je ale pravý opak? Alespoň tak se to jeví podle včerejší schválené novely zákona o ochraně veřejného zdraví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
hluk , Seitlová , sněmovna , SZ , zákon o ochraně veřejného zdraví
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

23:00 Ministr Kupka: Prodloužená platnost evidenční kontroly osobních aut přináší další úspory
Od července 2025 se prodlužuje platnost evidenční kontroly v ČR na dva roky. Uspoří to čas i peníze …
- 21:07 Peštová (ANO): Konečně víme, kdo doprovází pana ministra Válka do Dubaje
- 20:09 Kolář (TOP 09): Plamenné rezoluce nikomu a ničemu nepomůžou
- 19:14 Okamura (SPD): Kvůli Fialově vládě výrazně narůstá zadlužení státu
- 18:11 Sedmihradská (STAN): Zákon o řízení a kontrole veřejných financí byl schválen
- 17:16 Sadovský (ANO): Milá vládo, když už nevíte, co se stalo, tak to aspoň přiznejte