Skála (KSČM): Děti Agent Orange

29.05.2015 9:39

Vietnam „ohrožoval“ Ameriku jen svou suverénní volbou. Mstila se hlavně „asymetricky“. Kobercovými nálety – a defolianty Agent Orange. Kurážnou zemi mrzačí i 40 let poté, co si tu Goliáš usekl ostudu – a přivodil „vietnamský syndrom“.

Skála (KSČM): Děti Agent Orange
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

K hrůznému dědictví“, jímž za to zaplatila, neumí mlčet ani news.com.au, jednička mezi australskými informačními portály: „Dioxin– jedna z nejjedovatějších chemikálií, jaké kdy člověk poznal – je ve vietnamském ekosystému, půdě i rybách, jež lidé konzumují z řek, dodnes.“

Přímo mu bylo „vystaveno 4,8 miliónu Vietnamců“. Na „400.000 jich to zabilo“. Škála diagnóz, jež to stále vyvolává, sahá od „rakoviny a vrozených defektů po malformace pokožky, choroby imunitního systému, selhání jater, psychosociální následky, neurologické defekty a choroby trávícího traktu.“

Vážnými následky Agent Orange – uvádí Červený kříž  - trpí i na 100.000 dnešních Vietnamců. Australský portál je přibližuje in natura. Snímky novotvarů, ženoucích slzy do očí. Zvlášť u capartů, narozených už generace po válce. Dioxin mrzačí i genofond.

K přezdívce přišel „podle barvy pruhů na sudech, v nichž je US Army skladovala“. Rozprášila ho „zhruba 80 miliónů litrů“. „Na víc než 30.000 čtverečných mil území Jižního Vietnamu.“ Tedy zhruba ploše České republiky.

Byl to agent děsivého zločinu. Válečného ekologického. Zbaběle asymetrický masakr jím Vietkong - obdivuhodnou vlasteneckou gerilu - zbavoval úkrytu pod korunami stromů. Decimoval i zemědělskou vegetaci. Cynicky vydíral i civilní populaci. Kapitulaci si nevynutil ani tím.  

Agent masového zločinu ne a ne „zmizet z půdy, potravin, lidské krve ani mateřského mléka“. V „alarmujících koncentracích“. Hlavně „poblíž bývalých vojenských základen Spojených států“.

Ten agent byl chemickou zbraní. Bezprecedentně masového ničení. Být z fanklubu amerického snu, dám se na pokání. A kolem lidských práv – natož chemických zbraní – si uložím bobříka mlčení. Jako řemen. A nadosmrti. 

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Z očkování se musí stát standardní způsob ochrany

21:45 Ministr Válek: Z očkování se musí stát standardní způsob ochrany

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 27. ledna 2022 – odpověď na interpelaci poslankyně Pastuchov…