Byla už aktivistkou protestů proti válce ve Vietnamu. Roku 2003 vydala knihu Bláznovo křižácké tažení: Jugoslávie, NATO a západní mrákoty (Fool´s Crusade: Yugoslavia, NATO and Western Delusions). Demagogii proti Srbsku drtila natolik, že její vydání - pod tlakem sil, jimž to sahalo do svědomí - skrečoval švédský nakladatel, který už investoval do překladu. Nic na tom nezměnily ani petice mozků kalibru Noama Chomského. Bavlnka garantovaně nečeká ani na Dianinu poslední knihu – Královna chaosu: lapálie Hillary Clintonové (Queen of Chaos: The Misadventures of Hillary Clinton). Právě ji vydává Counterpunch, z jehož portálu je i autorčin poslední článek:
„Začalo to mezinárodním setkáním o ukrajinských perspektivách na vysoké úrovni v Jaltě v září 2013.“ Jeho „ústředním tématem byla revoluce v břidlicovém plynu, s níž Spojené státy spojily naděje na oslabení Ruska“. V auditoriu, aplaudujícím americkému ex-ministru energetiky Billu Richardsonovi, nechyběli ani Bill a Hillary Clintonovi. „Washington se kojil nadějemi, že díky technologii frackingu nahradí zdroje zemního plynu, a vytlačí tak z trhu Rusko“.
„Fracking je ovšem nákladnější, než těžba ruského zemního plynu.“ „Sázkou na posvátný ´trh´ by ta intrika proto byla bez šance.“ „Žádalo si to velkou krizi, která trh rozvrátí politickými tlaky. Státním převratem z 22. února 2014, inscenovaným Victorií Nulandovou, dostaly Spojené státy, jež k moci dosadily svého agenta ´Yatse´ (Arsenije Jaceňuka) horujícího pro vstup do NATO, Ukrajinu pod svou nadvládu. Přímá hrozba, jíž to vystavilo ruskou námořní základnu na Krymu, vedla k referendu, které poloostrov, ruský historicky, vrátilo Rusku pokojnou cestou.“ Ze strany Moskvy to byla „legitimní sebeobrana“, a žádná „vojenská agrese“, jejímiž bubáky svět děsí „sbor, dirigovaný Spojenými státy“.
Zato jejich „ekonomická invaze pozornosti většinou uniká. Ukrajina disponuje největšími zásobami břidlicového plynu v Evropě. Proti škodlivým ekologickým následkům frackingu sice, tak jako lidé jiné v Evropě, demonstrovala i Ukrajina, na rozdíl od řady jiných zemí ho tu však zákony nijak neomezují. Chevron už má nohu ve dveřích.“ I s oporou v R. Hunteru Bidenovi, synovi amerického viceprezidenta, zvoleném loni v květnu do správní rady Burisma Holdings, jedničky na ukrajinském trhu těžby plynu. „Biden mladší řídí právní divizi holdingu.“ Má ovšem „přispět hlavně k jeho mezinárodní expanzi“.
Půdní bohatství Ukrajiny magnetizuje americký agrobyznys. Jeden z jeho největších žraloků, holding Cargill, expanduje obilnářstvím i sférou krmiv či produkce vajec – mj. vstupy do UkrLandFarming i černomořského přístavu Novorossijsk. Vehementně si počíná i smíšená americko-ukrajinská obchodní komora – a pod jejím křídlem korporace ranku John Deer, CNH Industrial, DuPont Pioneer či Eli Lilly & Company.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Skála