Ministerstvo je už zveřejnilo. Na první čtení – zvlášť je-li i dostatečně naivní – se mu nic vyčítat ani nedá. Hýří načančanými obraty – o „usnadnění budoucí spolupráce“ i o tom, „aby se zajistilo, že všechny regulační požadavky budou splněny“.
Zásoby lithia na našem území jsou majetkem České republiky – všech jejích občanů bez výjimky. „Memorandum“ však „spolupráci“, kterou slibuje „usnadnit“, pojímá jako vzájemný závazek s cizí soukromou firmou. A to v podstatě ve všech směrech, o nichž může být v dané souvislosti řeč. Počínaje „geologickým průzkumem lithiových rud“ přes „jejich těžbu, úpravu a následné hutní zpracování“ až po „průmyslovou výrobu konečných produktů“, ba dokonce „investice spojené s těmito aktivitami“.
Že nejde o čiré sondážní námluvy, signalizují už zlověstné formulace v preambuli. Zmiňují totiž „povinnosti České republiky plynoucí z mezinárodních smluv, kterých je smluvní stranou, a/nebo z členství v mezinárodních organizacích“ jako je „členství v Evropské unii“. A jmenovitě i „Dohodu mezi Českou republikou a Austrálií o podpoře a ochraně investic“ ze 30. září 1993 a Dohodu mezi oběma zeměmi o zrušení dvojího zdanění z 28. března 1995. Právě tím se vymezuje i rámec, v němž „oba účastníci deklarují svůj záměr projednat a prozkoumat možnosti budoucích dvoustranných dohod mezi českými orgány a společností European Metals Holdings Ltd.“. Zatímco tomu, kdo je majitelem zásob našeho lithia, se ponechává leda právo „možného zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu European Metals Holdings Ltd.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV