Bohužel musím konstatovat, že kolega prostřednictvím pana předsedajícího nemá pravdu. Nechť se prosím podívá na data České národní banky, která sleduje různé typy inflace včetně tzv. jádrové inflace, inflace očištěné od ceny energií. Pokud se podívá na inflaci v České republice očištěnou o ceny komodit, o kterých tu mluvil, tak zjistí, že máme inflaci kolem 8 %, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě vůbec. Čili v žádném případě neplatí, že za tu stávající inflaci by mohly pouze ceny energií.
V zásadě neplatí, že ta inflace je způsobena současnou mezinárodněpolitickou situací. Válka na Ukrajině se do únorových dat o inflaci vůbec neprojevila nebo se projevila jen z velmi malé části. Pravé důsledky toho, co se děje na Ukrajině, poznáme až v datech za březen a další měsíce, čili se dá očekávat, že ta inflace poroste.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.