Skopeček (ODS): Státní rozpočet spíš připomíná utržený vagón

08.06.2020 14:06

Komentář na facebookovém profilu k oznámení ministryně financt Aleny Schilerové o plánu dalšího navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard

Skopeček (ODS): Státní rozpočet spíš připomíná utržený vagón
Foto: Archiv Jana Skopečka
Popisek: Poslanec Jan Skopeček

Ministryně financí Alena Schillerová v Partii na TV Prima oznámila, že má připravenou za posledních pár měsíců již třetí novelu státního rozpočtu, která zvýší schodek na obřích 500 mld. Kč. Oproti předchozím novelám očekáváme od ministryně financí mnohem preciznější zdůvodnění takto obřího nárůstu schodku. A to zejména z toho důvodu, že z vládou dříve proklamované pomoci ekonomice ve výši více jak bilionu korun, se do reálné ekonomiky zatím dostal jen “zlomeček” této částky, resp. pouze desítky miliard Kč.

Rozpočet tak zatím neplní úlohu hospodářsko-politického nástroje k nastartování zamrzlé ekonomiky, neposkytuje podnikatelům, zaměstnavatelům a dalším pomoc ve slibované výši. Naopak, rozpočet spíše připomíná utržený vagón, který se řítí po kolejích, aniž by ho někdo řídil a ministryně Schillerová jen pasivně čeká, kam až rozpočet samospádem dojede, nebo kdy vykolejí. Tímto stylem nelze v krizi s rozpočtem pracovat.

Odmítnout je třeba i slova ministryně Schillerové, že velké schodky budou i v příštích letech. Samo ministerstvo financí očekává ve své predikci už příští rok kladný ekonomický růst. Není tak žádný důvod vyhlašovat obří schodky na několik let dopředu. Nedovolme české vládě zneužívat COVID-19 jako zástěrku a záminku k obřímu zadlužení na roky dopředu bez nejmenší spojitosti s dnešní krizí. Stačí, že nás chce takto podvést Evropská komise, která nás plánuje zadlužit stovky miliard eur na 30 let. I v tomto případě je COVID-19 jen záminkou a zástěrkou pro staré politické cíle bruselské vládnoucí elity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Tajemství Michaila Gorbačova

16:14 Koudelka (Trikolora): Tajemství Michaila Gorbačova

Recenze knihy Jánose Zolcera. Nakladatelství Slovart Praha 2023, ISBN 978-80-276-0579-8, 408 stran.