Sládek (SPR-RSČ): Quo vadis pane prezidente?

15.02.2017 17:41 | Zprávy

Před téměř pěti lety byla volba pro naprostou většinu občanů republiky zcela jasná. Ono také nebylo z čeho vybírat, když na druhé straně mince byl pan Schwarzenberg. Rétorika nově zvoleného prezidenta si nezadala s jeho předvolebními proslovy.

Sládek (SPR-RSČ): Quo vadis pane prezidente?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Sládek

Radikální, mnohdy za hranicích spisovného jazyka, ale proti gustu žádný dišputát, jak pravil Jára Cimrman. O vhodnosti a orientaci v domácí i zahraniční politice byly pochybnosti již vážnějšího rázu, ale stále se našlo dost spoluobčanů, kterým se taková slovesnost zamlouvala. V následujících letech však mnoho konkrétních činů nenásledovalo, ale to by se dalo, alespoň zpočátku omluvit nepřipraveností týmu a omezenými pravomocemi prezidenta.

Zhruba v polovině pětiletého volebního období však nastává podivuhodný obrat, slovník zůstal stejný, ale stále více se projevovaly i zcela konkrétní činy. Prezident podpořil nejen slovně, ale i svojí přítomností ministra financí v kauze Čapí hnízdo. Stále více kritizoval předsedu vlády i celou sociální demokracii. Mám proti socanům také hodně výhrad, ale jako občan u Miloše Zemana to lze připsat zatrpklostí a pomstou za to, že tato strana jej nepodpořila při volbě prezidenta a umožnila tak nástup Václava Klause. Poté začalo sbližování ministra financí a prezidenta nabývat na intenzitě. Prozatímním vrcholem je po zbytečně okaté kritice novely zákona o střetu zájmů podání stížnosti na tento zákon u Ústavního soudu. I zdůvodnění přednesené stručně mluvčím prezidenta vytýkající porušování ústavou zaručených práv vyznívalo ve prospěch dnes již naprosto jasné koalice Hradu a Agrofertu.

To vše by se dalo zcela prostě vykládat, jako snahu pojistit se pro případ, že by se po podzimních parlamentních volbách stal z místopředsedy vlády její předseda. Z pohledu prezidenta, který chce pokračovat i v druhém volebním období je to jistě chladný, nepříliš morální, ale pochopitelný kalkul.

S námitkami proti zákonu, který nepatrně ovlivní miliardáře a možná mu způsobí nepatrnou finanční újmu, zdůrazňuji to slovo možná, přispěchal prezident s až zarážející rychlostí. Den poté, co se prezident zastal miliardáře však přišlo prohlášení, které vysloveně mrazí a zpochybňuje čistotu motivace tohoto lidového prezidenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

21:02 KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k omezení pyrotechniky.