Sladkovská (Svobodní): Kontrolní hlášení selhává po pár dnech existence

18.01.2016 13:13 | Zprávy

Od nového roku vešel v platnost zákon o kontrolním hlášení, který selhává ještě dříve, než se s ním naučili podnikatelé pracovat.

Sladkovská (Svobodní): Kontrolní hlášení selhává po pár dnech existence
Foto: svobodni.cz
Popisek: Tereza Sladkovská, Svobodní

Ministerstvo financí navíc navrhuje novelu zákona, která má odpouštět pokuty po první rok jeho účinnosti. Novela se tedy vyžaduje po ani ne čtrnácti dnech, co zákon funguje (!).

V elektronických formulářích, podle kterých mají živnostníci a podnikatelé hlásit své tržby, se navíc podle posledních informací objevují neplatné termíny, za jejichž použití dostávají živnostníci tisícové pokuty. Stejně tak hrozí pokuta až 50 tisíc těm, kteří by tento formulář nepochopili správně a zaslání svého kontrolního hlášení zpozdili.

Jaká je odpověď ministerstva financí na toto zjevné pochybení? Prý chtěli jen přiblížit občanům jejich běžnou hovorovou terminologii. Poněkud slabší výmluva.

Mnohem více bych ocenila to, kdyby občanům zjednodušili podnikání a těm co nepodnikají ulehčili vstup do odvětví. Toto slovíčkaření by nebylo potřeba, kdyby nevznikl zbytečný zákon, který přidělává podnikatelům jen další administrativní starosti na místo toho, aby jim politici umožnili zaměstnat více lidí nebo zlepšovat efektivitu a své produkty. Neplatností obchodního tajemství v těchto hlášeních navíc vzniká nebezpečný únik informací hodící se zejména tomu, kdo může mít k informacím o probíhajících obchodech přístup a tím i obrovskou konkurenční výhodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje