Sobotka: Evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve 20. století vyvolávaly krvavé konflikty

18.05.2014 11:31

Premiér Bohuslav Sobotka uctil oběti terezínského ghetta

Sobotka: Evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve 20. století vyvolávaly krvavé konflikty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Terezín si v neděli 18. května 2014 připomněl perzekuci obyvatelstva druhé světové války. Památku obětí fašistického režimu uctil také předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s dalšími vrcholnými zástupci České republiky a s velvyslanci zemí z celého světa.

„Terezín je vykřičníkem, který upozorňuje na to, kam až mohou zajít jinak civilizované a vzdělané evropské společnosti, když snahu o společenskou soudržnost a mezinárodní spolupráci vymění za nekontrolovatelné nacionální bujení, nenávist a průmyslové vyvražďování. Máme obrovské štěstí, že můžeme žít v době, v níž evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve dvacátém století vyvolávaly krvavé konflikty mezi evropskými národy. Pevně věřím, že tak jako my, budou moci i naše děti díky Evropské unii prožívat své životy v míru a svobodě.,“ uvedl předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Kompletní projev premiéra najdete na webu vlády ČR: http://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/projev-na-vzpominkove-slavnosti-terezinska-tryzna-118883/

Vzpomínkového aktu se dále zúčastnil Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Šťěch, ministr obrany Martin Stropnický, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury Daniel Herman, ministr životního prostředí Richard Brabec a další významní hosté. Na Terezínskou tryznu se dostavili i zástupci USA, Srbska, Francie, Ukrajiny a dalších.

Terezínská tryzna se koná od roku 1947. Každoročně tak stovky účastníku u tamějšího památníku vzpomínají na oběti holocaustu. Areálem ghetta prošlo za války na 155 000 Židů ze všech koutů Evropy. Většina z nich útrapné podmínky nepřižila. Část z nich byla deportována do jiných koncentračních táborů, kde byli po stovkách nahnáni do smrtících plynových komor. Do Malé pevnosti u Terezína bylo za období bojů druhé světové války dovezeno přes 30 000 lidí. I když se objekt nikdy nestala vyhlazovacím místem, tisíce lidí kvůli nelidskému zacházení a opakujícím epidemiím našlo v prostorách věznice svůj konec.

Více informací o terezínském památníku najdete na webu: www.pamatnik-terezin.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Rozhodli jsme se přidělit dotace v plné výši

6:34 Volfová (ANO): Rozhodli jsme se přidělit dotace v plné výši

Českolipští zastupitelé přidělovali dotace z dotačních programů města.