Sobotka: Evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve 20. století vyvolávaly krvavé konflikty

18.05.2014 11:31

Premiér Bohuslav Sobotka uctil oběti terezínského ghetta

Sobotka: Evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve 20. století vyvolávaly krvavé konflikty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Terezín si v neděli 18. května 2014 připomněl perzekuci obyvatelstva druhé světové války. Památku obětí fašistického režimu uctil také předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s dalšími vrcholnými zástupci České republiky a s velvyslanci zemí z celého světa.

„Terezín je vykřičníkem, který upozorňuje na to, kam až mohou zajít jinak civilizované a vzdělané evropské společnosti, když snahu o společenskou soudržnost a mezinárodní spolupráci vymění za nekontrolovatelné nacionální bujení, nenávist a průmyslové vyvražďování. Máme obrovské štěstí, že můžeme žít v době, v níž evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve dvacátém století vyvolávaly krvavé konflikty mezi evropskými národy. Pevně věřím, že tak jako my, budou moci i naše děti díky Evropské unii prožívat své životy v míru a svobodě.,“ uvedl předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Kompletní projev premiéra najdete na webu vlády ČR: http://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/projev-na-vzpominkove-slavnosti-terezinska-tryzna-118883/

Vzpomínkového aktu se dále zúčastnil Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Šťěch, ministr obrany Martin Stropnický, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury Daniel Herman, ministr životního prostředí Richard Brabec a další významní hosté. Na Terezínskou tryznu se dostavili i zástupci USA, Srbska, Francie, Ukrajiny a dalších.

Terezínská tryzna se koná od roku 1947. Každoročně tak stovky účastníku u tamějšího památníku vzpomínají na oběti holocaustu. Areálem ghetta prošlo za války na 155 000 Židů ze všech koutů Evropy. Většina z nich útrapné podmínky nepřižila. Část z nich byla deportována do jiných koncentračních táborů, kde byli po stovkách nahnáni do smrtících plynových komor. Do Malé pevnosti u Terezína bylo za období bojů druhé světové války dovezeno přes 30 000 lidí. I když se objekt nikdy nestala vyhlazovacím místem, tisíce lidí kvůli nelidskému zacházení a opakujícím epidemiím našlo v prostorách věznice svůj konec.

Více informací o terezínském památníku najdete na webu: www.pamatnik-terezin.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.