Šojdrová (KDU-ČSL): Pouhé zvýšení byrokracie kvalitu potravin nezlepší
12.02.2015 14:59 | Zprávy
„Jsem pro účinnou ochranu spotřebitele, nikoli nadbytečnou regulaci,“ říká europoslankyně Michaela Šojdrová. Ta včera zvedla v Evropském parlamentu ruku pro dobrovolné označování původu masa u zpracovaných potravin.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Michaela Šojdrová
„Zcela podporuji označování země původu u čerstvého, chlazeného a zmrazeného masa, jak to vyžaduje nařízení Komise, jež začne platit letos v dubnu. U něj totiž lze garantovat srozumitelnou informaci o původu konkrétního kusu masa od výrobce až ke spotřebiteli,“ vysvětluje Šojdrová.
Evropský parlament však i přes podaný protinávrh schválil výzvu k povinnému označování země původu složek masa také u zpracovaných potravin. Pro výslednou podobu usnesení europoslankyně nehlasovala.
„Zvýšení byrokracie a zatěžování i těch nejmenších výrobců vyšší kvalitu masných výrobků nezajistí. Pro nás spotřebitele je daleko důležitější kontrola kvality a vymáhání stávajících právních předpisů, “ objasňuje svůj postoj Michaela Šojdrová.
Zavedení povinného označování původu masa u jednotlivých složek výrobku, tedy například salámu v koupené pizze, proto Šojdrová nepovažuje za nezbytné. Podle ní nejde jen o zvýšené náklady pro výrobce, které se promítnou do zvýšené ceny masných výrobků pro koncového spotřebitele, ale získaná informace navíc ani není z hlediska kvality relevantní.
„Nezbytná by byla pouze tehdy, pokud připustíme, že jiný původ masa znamená automaticky jinou kvalitu. To ale nikdo nemůže takto jednoduše říct. Proto tvrdím, že jde o informaci, která sice může být zajímavá, ale není nezbytná z hlediska garance kvality,“ doplňuje europoslankyně.
Šojdrová přitom upozorňuje na skutečnost, že někteří výrobci informace o zemi původu masa u masných výrobků již běžně označují tam, kde to vyžaduje poptávka spotřebitelů. „V této souvislosti stojí za zmínku i skutečnost, že sama Evropská komise si není jistá, zda je opravdu vhodné v této oblasti přistupovat k další regulaci,“ uzavírá Michaela Šojdrová.
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.