Šrámek (ANO): Rusko chce v Sýrii ukázat, že nemá jen ropu a plyn, ale i zbraně. Není to ale past?

12.10.2015 15:42 | Zprávy
autor: PV

Vstupem Ruska se válka v Sýrii dostala do nové fáze. Pro Rusko je to vlastně otevření svojí druhé fronty. Rusko, ztrácející svoji geopolitickou moc ve světě, chce ukázat, že je stále impériem jako za dob Sovětského svazu.

Šrámek (ANO): Rusko chce v Sýrii ukázat, že nemá jen ropu a plyn, ale i zbraně. Není to ale past?
Foto: ANO
Popisek: Pavel Šrámek

Vstupem Ruska se válka v Sýrii dostala do nové fáze. Pro Rusko je to vlastně otevření svojí druhé fronty. Logisticky a nákladově lze hovořit o daleko náročnější vojenské operaci ve srovnání s tou, kterou vede na Ukrajině. Rusko, ztrácející svoji geopolitickou moc ve světě, chce ukázat, že je stále velmocí a impériem jako za dob Sovětského svazu. Bylo by však naivní si myslet, že je vše tak jednoduché. Za pláštíkem boje proti Islámskému státu se skrývá důvodů mnohem více a možná existují další, o kterých ještě nevíme. Dovolte mi zamyslet se nad několika z nich.

Ruská ekonomika trpí, to je evidentní. Klesající ceny ropy tlačí surovinově závislou zemi na kolena a ta si zcela jasně uvědomuje potřebu jednat. Co takhle rozkolísat region a pokusit se o růst ceny ropy? Dříve to vždy fungovalo. Bohužel pro Rusko je dnes situace diametrálně odlišná. Spotřeba ropy stagnuje a výhled do budoucna nevypadá rovněž příliš optimisticky - nové technologie, hybridní auta a elektromobily, LNG v USA – v žádném případě nesignalizují dobré vyhlídky na ropnou konjunkturu. Navíc asadovský režim patří také k jedněm z významných zákazníků při prodeji ruských zbraní. Ekonomické zájmy tedy hrají určitě výraznou, byť ne primární roli. Mnohem důležitější zájem Ruska je v rovině získání geopolitického vlivu a stát se tak silným hráčem v tomto regionu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…